Co kryje się pod pojęciem rynek pierwotny?
Na rynku nieruchomości rynek pierwotny oznacza nowe, nieużywane mieszkania, domy czy lokale usługowe. Nowe nieruchomości pojawiają się na rynku na skutek przedsięwzięć deweloperskich, a jedną ze stron transakcji jest zawsze inwestor, którym może być deweloper bądź spółdzielnia. Mieszkanie z rynku pierwotnego może być oddane w stanie deweloperskim, wtedy sami możemy zająć się wykończeniem wnętrz. Można też zdecydować się na mieszkanie wykończone pod klucz, w którym można zamieszkać zaraz po zakończeniu inwestycji, jednak tego typu oferty są rzadziej spotykane.
Wady i zalety rynku pierwotnego
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się zarówno z pewnymi wadami jak i zaletami. Wśród największych zalet można wymienić:
● nowe mieszkanie pozbawione jest wszelkich wad czy usterek i nie trzeba martwić się większym remontem, zanim się wprowadzimy,
● znajduje się ono w nowym budynku, co wiąże się z licznymi udogodnieniami takimi jak winda, ogródek, balkon czy parking podziemny,
● możemy sami zaprojektować układ pomieszczeń w mieszkaniu,
● możemy skorzystać z rządowego programu “Mieszkanie dla Młodych”.
Wśród wad zakupów na rynku pierwotnym należy wymienić:
● długi czas oczekiwania na lokal,
● zwykle nie można się wprowadzić od razu, mieszkanie trzeba jeszcze urządzić,
● wysokie koszty zakupu i wykończenia lokalu,
● ryzyko usterek,
● częste zmiany zagospodarowania terenów wokół nowych budynków.
Czym jest rynek wtórny?
Jak łatwo się domyśleć, rynek wtórny stanowią mieszkania, domy oraz lokale usługowe, które w momencie trafienia do sprzedaży są w posiadaniu innego właściciela. Każdy kolejny nabywca kupuje mieszkanie na rynku wtórnym, nawet jeśli do sprzedaży doszło zaledwie kilka dni od jej zakupu u dewelopera.
Wady i zalety rynku wtórnego
Podobnie jak na rynku pierwotnym, zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się zarówno z pewnymi wadami i zaletami. Wśród największych zalet można wymienić:
● możliwość negocjacji ceny,
● możliwość wprowadzenia się zaraz po zakupie mieszkania,
● bardzo często mieszkania z rynku wtórnego położone są w dobrych lokalizacjach.
Wśród największych wad mieszkań z rynku wtórnego należy wymienić:
● często lokale wymagają mniejszych lub większych remontów,
● oferta nie jest zbyt bogata,
● czasem jest trudno ocenić stan techniczny mieszkania, mogą występować wady ukryte,
● zwykle trudno jest o miejsca parkingowe,
● część mieszkań sprzedawana jest przy pomocy agentów nieruchomości, co wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji agentowi.
Zanim zdecydujemy się, czy chcemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, najlepiej będzie zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli ważna jest dla nas lokalizacja czy możliwość wprowadzenia się od razu, lepszym wyborem będzie rynek wtórny. Jeśli jednak nie zależy nam na czasie, a ważne są dla nas różne udogodnienia czy możliwość aranżacji wnętrza lepszym wyborem będzie rynek pierwotny.