Gdzie przechowywać meble ogrodowe? Jak o nie zadbać, by dotrwały bez szwanku do nowego sezonu? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.
Jakie meble można przechowywać w ogrodzie przez cały rok?
Do przyjemnego relaksu w ogrodzie potrzeba odpowiednich mebli. Przydają się stoliki, sofy, narożniki, a także leżaki i fotele dopasowane do konkretnych potrzeb i nurtów aranżacyjnych. Tego typu wyposażenie produkuje się z rozmaitych materiałów, co wpływa na trwałość poszczególnych elementów oraz ich odporność na niszczycielskie działanie czynników pogodowych.
Niektóre surowce odznaczają się większą trwałością, dzięki czemu stworzone z nich meble nadają się do przechowywania na zewnątrz przez cały rok. Do tej kategorii rozwiązań zaliczają się przede wszystkim produkty z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza z polipropylenu i technorattanu. Nie szkodzą im zmiany temperatury, opady i wilgoć ani promieniowanie UV. Spory wybór takich mebli oferuje na przykład Bazkar. W okresie jesienno-zimowym mogą zostać na tarasie lub w ogrodowej altanie. Po oczyszczeniu na koniec sezonu można ewentualnie okryć je pokrowcami lub folią – dzięki temu niepotrzebnie nie zabrudzą się w czasie opadów lub wiosennych roztopów.
Meble drewniane i rattanowe – miejsca do całorocznego użytkowania
Nieco mniej odpornymi konstrukcjami są meble z różnych tworzyw naturalnych, w tym choćby drewna lub rattanu. Źle znoszą wilgoć i zalanie wodą. Nie służą im także zmienne warunki termiczne. Z tych względów wykonane z nich wyposażenie ogrodowe może być użytkowane przez cały rok raczej w zamkniętych przestrzeniach, jak choćby zabudowany balkon lub przeszklona oranżeria, gdzie nie ulegną niepotrzebnym uszkodzeniom.
Jeżeli natomiast pragnie się wykorzystać je na zewnątrz, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz przygotować miejsce do przezimowania takich zestawów ogrodowych.
Gdzie przechowywać meble ogrodowe w zimie?
Meble rattanowe i drewniane najczęściej wymagają regularnej impregnacji oraz zimowania w odpowiednich warunkach we wnętrzach. Powinno to być pomieszczenie o stałej temperaturze i niskiej wilgotności. Poszczególne elementy, jak krzesła, leżaki czy stoliki, należy oczyścić przed końcem sezonu i zabezpieczyć, zgodnie z instrukcjami producenta. Później magazynuje się je w schowku gospodarczym, garażu, piwnicy czy domku narzędziowym. Można przykryć je folią lub pokrowcami, dbając jednak o zapewnienie cyrkulacji powietrza. Zmniejsza to ryzyko rozwoju grzybów na powierzchni mebli, co mogłoby doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia elementów.
Zadbaj o wyposażenie ogrodu przed zimą!
Meble ogrodowe to praktyczne wyposażenie i piękna część wystroju przydomowej przestrzeni – zwłaszcza gdy zadba się o nie odpowiednio w sezonie i po jego zakończeniu. Wówczas uda się utrzymać komfort użytkowania leżaków i stolików przez naprawdę długie lata.