sobota, 30 listopada 2024 04:42

Zauważyłeś karaluchy lub pluskwy w domu? Sięgnij po odpowiednie środki!

Ciepło, zaległe resztki jedzenia, brudna pościel, niewietrzone pomieszczenia oraz ciemne, ciasne niedoczyszczone szczeliny w jednorodzinnym domu, jak i wielopiętrowym bloku to idealne warunki dla bytowania i rozmnażania się karalucha i pluskwy. Te niewielkie insekty nie tylko potrafią wywołać w nas wstręt, ale także zakłopotanie. Ich obecność może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i wizerunek domu w oczach gości. Potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach, są trudne w zwalczaniu, przenoszą choroby, zanieczyszczają żywność. Ich ukąszenia mogą powodować swędzenie, zaczerwienienie i wywołanie reakcji alergicznej. W tym artykule dowiesz się jakie środki do dezynsekcji zastosować, aby skutecznie zwalczyć inwazję robaków w domu i uniknąć ugryzienia karalucha oraz ugryzienia pluskwy, a żartobliwe powiedzenie „karaluchy pod poduchy” pozwoli na zapomnienie o nich.
  • 17.10.2024 07:09
  • Autor: Grupa tipmedia
Zauważyłeś karaluchy lub pluskwy w domu? Sięgnij po odpowiednie środki!

Jak wyglądają karaluchy i skąd się biorą w domu?

Karaluchy inaczej karaczany (blatta orientalis) to bardzo charakterystyczne owady, mierzą przeważnie 2 do 3 cm, choć występują i większe gatunki, osiągające do 5 cm długości. Karaluch ma spłaszczone, owalne ciało, wydłużone wzdłuż osi grzbietowo-brzusznej. Jest on pokryty twardym chitynowym pancerzem, który chroni wrażliwe narządy owada i zapewnia mu odporność na trudne warunki chemiczne i biologiczne. Często w naszych domach, szczególnie jesienią, występuje robak podobny do karalucha: zadomka, który szuka ciepłego schronienia przed nadchodzącymi mrozami.

Pluskwa natomiast to mały płaski owad. Młode osobniki są niemal bezbarwne, trudno je dostrzec, z kolei dorosłe mają owalny kształt, osiągają około 5-7 mm długości i są brązowo czerwone po nakarmieniu. Często mylony jest z nią wtyk amerykański - robak podobny do pluskwy.

Insekty w domu prowadzą wędrowny, ukryty tryb życia, przemieszczają się nocą w poszukiwaniu pożywienia. Są bardzo mobilne i potrafią błyskawicznie uciec w najmniejsze szczeliny, co sprawia, że trudno je zlikwidować. Karaluchy uwielbiają ciepłe, ciemne, brudne, zakurzone i wilgotne miejsca. Chowają się w szczelinach mebli, podłóg, ścian, kanalizacjach, wentylacjach. Z kolei pluskwy uwielbiają, także tkaniny, ubrania. Najczęściej możemy znaleźć pluskwy w materacu. Szukają miejsc, które oferują im schronienie, pożywienie oraz wilgotność. Karaczany są wszystko żerne, ich dieta jest bardzo zróżnicowana. Potrafią zjeść wszystko co napotkają na swojej drodze. Preferują resztki jedzenia: mięso, tłuszcze, skórki od owoców i warzyw, słodycze i inne produkty spożywcze. Co prawda resztki jedzenia dla karalucha to prawdziwa uczta, ale zjadają również papier, tkaniny, ludzki naskórek, a nawet niektóre rodzaje plastiku. Dla pluskwy najważniejszym pożywieniem jest krew ludzka, bądź zwierzęca.  Robaki w domu mogą uszkadzać nasze mienie, ubrania, ważne dokumenty, a nawet elektryczne przewody izolowane plastikiem. Pojawiają się nie tylko w naszych domach z nie utrzymania porządku, ale także mogą zostać przez nas przyniesione na ubraniach lub zakupach. 

Poznaj skuteczne środki na karaluchy.

Pozbycie się insektów z domu może być trudnym zadaniem, ale z właściwą wiedzą i narzędziami jest to całkowicie wykonalne. Istnieją naturalne sposoby na pozbycie robaków z mieszkania takie jak trzymanie żywności w szczelnie zamkniętych pojemnikach, utrzymanie czystości, regularne usuwanie odpadów, czy też częste wietrzenie pomieszczeń, lecz to zazwyczaj nie daje nam oczekiwanego rezultatu.  Zastosowanie profesjonalnych środków jest najskuteczniejsze i w pełni bezpieczne. Pomaga nam w eliminacji problemu w bardzo krótkim czasie i zapewni nam bezpieczne i czyste środowisko w naszym domu.

Aby pozbyć się gniazda karaluchów w naszych domach możemy zastosować takie środki chemiczne jak: Cipexen, Permex, Diptron, Deadyna, K-othrine, Dobol, a także wspomagająco ziemię okrzemkową, która zapobiega rozprzestrzenianiu się robaków po pomieszczeniach.

Cipexen w opakowaniu 100 ml to uniwersalny i bardzo skuteczny środek owadobójczy przeznaczony do zwalczania owadów latających i biegających. W swoim składzie zawiera substancję czynną Cypermetrynę, która działa kontaktowo i żołądkowo wywołując paraliż układu nerwowego szkodników, jest to więc rodzaj trutki.  Ten popularny środek na karaluchy posiada szerokie spektrum stosowania - wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dlatego też jest on chętnie wybierany przez profesjonalne firmy zajmujące się dezynsekcją.

Permex z kolei jest opryskiem przeznaczonym do zwalczania różnego rodzaju owadów, wykorzystuje profesjonalne składniki aktywne, które gwarantują skuteczną ich eliminację. Głównym jego składnikiem jest permetryna 127,3 g/l, która doskonale działa na wszelkiego rodzaju owady i nie jest szkodliwa dla człowieka. Środek nie tylko zwalcza obecne owady, ale również zapewnia długotrwałą ochronę przed nowymi insektami. Może być stosowany wewnątrz pomieszczeń, ale też i na zewnątrz.

By skutecznie pozbyć się problemu z domu zaleca się sięgniecie nie tylko po jeden z popularnych środków na karaluchy, ale też i po inne preparaty wspomagające walkę z insektami. Należy do nich ziemia okrzemkowa, którą rozsypuje się przy różnego rodzaju szczelinach, rurach i innych miejscach, z których mogą wchodzić do naszych pomieszczeń karaczany. Dodatkowo warto stosować pułapki na karaluchy. Pozwalają one monitorować obecność robaków w domu i szybko interweniować, zapobiegając ich dalszej inwazji.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwa domowa to tzw. pasożyt okresowy. Żeruje na ludziach bądź zwierzętach tylko podczas pobierania pokarmu jakim jest krew ludzka. Domowe pluskwy unikają światła, atakują więc człowieka przeważnie w nocy w najgłębszej fazie snu człowieka. Ugryzienie pluskwy zazwyczaj można znaleźć w miejscach, które są odsłonięte podczas snu tj. twarz, szyja, ręce i nogi. Akt ssania trwa u pluskwy 5 do 15 minut, przy czym z reguły robi ona w tym czasie kilka nakłuć. Pozostawiona w rankach ślina powoduje swędzenie, a w miejscu nakłucia powstają na skórze czerwone plamki, a po pewnym czasie grudek lub bąbli pęcherzykowych o średnicy ok. 5 cm, którym towarzyszy silne swędzenie.

Popularne środki chemiczne przeciwko pluskwom

W zwalczaniu tych szkodników pomogą nam różne środki chemiczne na pluskwy. Należy do nich m.in. DOBOL 10 g – fumigator, świeca dymna na owady. Jest  to profesjonalny preparat na pluskwy i inne robaki w domu do tzw. fumigacji, czyli do zadymiania pomieszczeń. Ten sposób działania jest nie tylko komfortowy ale i bardzo skuteczny. Substancja czynna dociera do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc i zakamarków, gdzie ukrywają się pluskwy. Świeca dymna DOBOL może być z powodzeniem stosowana w budynkach mieszkalnych, hotelach czy pomieszczeniach użyteczności publicznej. Fumigator całkowicie eliminuje pluskwy domowe, a także pchły, mole spożywcze, karaluchy i wiele innych owadów biegających i latających jak muchy, meszki czy komary. Wsparciem w odpluskwianiu pomieszczeń jest pułapka lepowa na pluskwy z wabikiem, opracowana według nowatorskiej metody. Składa się tekturowego kartonika z warstwą klejącą, w którego wnętrzu umieszcza się wabiącą tabletkę. Pluskwy zachęcone zapachem multiskładnikowego atraktantu, chętnie wchodzą do zasadzki bez możliwości wydostania się z niej. Pułapki są bardzo dyskretne, a ich rozłożenie wewnątrz pomieszczeń pomaga również podjąć odpowiednie działania, w sytuacji zauważenia insektów na lepie.

Wraz z środkiem chemicznym warto stosować ziemię okrzemkową na pluskwy domowe,  która stanowi dla insektów fizyczną barierę. Działa ona prewencyjnie, zapobiegając wejściu na daną powierzchnię np. łóżko z potencjalnym żywicielem pluskwy - człowiekiem. By uniknąć ugryzienia pluskwy, ziemię okrzemkową należy rozsypać na podłodze - dookoła łóżka, tworząc zamkniętą pętle.

Istnieją również inne skuteczne środki na pluskwy w domu. Należą do nich m.in. preparat ONE SHOT, który jest wydajny i wygodny w rozprowadzaniu. Gotowym środkiem zmieszany z wodą zapryskuje się wszystkie szczeliny, gdzie mogą przesiadywać pluskwy, bądź znajdować się jaja pluskiew. W walce z ludzkimi krwiopijcami zaleca się też stosowanie preparatów wymienionych powyżej na karaluchy tj. Cipexen, Permex, są to środki uniwersalne, które doskonale i skutecznie zniszczą zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja pluskwy. Działają kontaktowo i żołądkowo wywołując paraliż układu nerwowego szkodników. 

Artykuł sponsorowany