„Bezpieczny Niechroniony”
Od kilku lat na drogach województwa mazowieckiego prowadzona jest policyjna akcja pod nazwą „Bezpieczny Niechroniony”. Jej priorytetem jest ograniczenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem o tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów. Są to osoby, które na drodze pozbawione są jakiejkolwiek ochrony i w przypadku zderzenia z pojazdem, prawie zawsze ponoszą obrażenia.
Prowadząc działania policjanci nadzorują ruch w miejscach, gdzie odbywa się on przy dużym natężeniu z udziałem pieszych i rowerzystów. Funkcjonariusze zwracają uwagę na zachowania pieszych przy przekraczaniu jezdni, na to czy prawidłowo poruszają się po niej. Kontrolują przestrzeganie obowiązku używania elementów odblaskowych. W przypadku rowerzystów kontrolowane jest wyposażenie, zwłaszcza pod kątem oświetlenia oraz trzeźwość.
Ale i kierujący pojazdami są pod nadzorem funkcjonariuszy - zwłaszcza ich zachowanie w rejonach przejść dla pieszych. Nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych, to wykroczenia które prawie zawsze są w konsekwencji przyczyną tragedii na drodze.
Podczas działań ale i w codziennej służbie policjanci są bezwzględni wobec tych, którzy powodują zagrożenie na drodze, pieszych, rowerzystów czy kierujących.
Prowadzą też działalność profilaktyczną, pouczając o właściwych zachowaniach, przekonując do używania elementów odblaskowych nawet, gdy nie jest to wymagane przepisami. Funkcjonariusze przypominają też i kierującym i pieszym o zasadzie ograniczonego zaufania, dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków, czy też obserwowaniu zachowań innych uczestników ruchu. Stosowanie się do tych podstawowych wskazówek może uchronić nas od zdarzenia drogowego, często tragicznego w skutkach. Jak wskazują analizy zdarzeń, bezpieczeństwo jest wynikiem sumy zachowań wszystkich ich uczestników.
W załączeniu przedstawionych jest kilka sytuacji, obrazujących zdarzenia drogowe z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Pierwszy film, to sytuacja gdzie w Siedlcach na ul. Sokołowskiej, młody mężczyzna widząc nadjeżdżające pojazdy próbuje mimo tego szybko przejść przez przejście dla pieszych. W chwili gdy wydaję się już, że minął tor jazdy samochodu dochodzi do nieszczęśliwego zdarzenia – otóż pokrzywdzony pośliznął się najprawdopodobniej na plamie oleju i upadł na plecy wprost pod koła nadjeżdżającego auta. W tym przypadku pieszy odniósł obrażenia i został przewieziony do szpitala.
Na drugim z filmów widzimy rowerzystkę, która w Siedlcach przy ul. Garwolińskiej jadąc chodnikiem i chcąc ominąć idących w tym samym kierunku troje pieszych zjeżdża na ulicę, gdzie jednak nie kontynuuje jazdy swoim pasem ruchu tylko próbuje przejechać na chodnik po przeciwnej stronie jezdni przejeżdżając przez całą szerokość drogi. W czasie tego manewru zostaje potrącona przez motocyklistę, który jedzie w tym samym kierunku i który podjął nieskuteczny manewr wyminięcia nierozsądnej rowerzystki. W tym przypadku kierujący motocyklem i rowerzystka z poważnymi obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.
Nie przedstawione na filmach przykłady będą dla nas przestrogą. Są to przykłady, gdzie brak rozwagi, roztargnienie czy pośpiech związane ze złamaniem zasad ruchu drogowego prowadzą do wypadków. Policjanci przypominają i apelują o rozsądek na drodze, o zachowanie zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nasze niewłaściwe zachowanie na drodze czy popełniony błąd mogą się stać przyczyną tragedii. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za wszystkich uczestników ruchu drogowego i to głównie od nas samych zależy jego bezpieczeństwo.
Komentarze