piątek, 22 listopada 2024 12:46
Reklama

Święto Trzech Króli

6 stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego, w polskiej i nie tylko tradycji popularnie nazywane "świętem Trzech Króli". Orszak wiernych po godz. 13.00 przejdzie ulicami Miasta z kościoła pw. Św. Stanisława do siedleckiej Katedry. Dopełnieniem świątecznego dnia będzie koncert kolęd Macieja Miecznikowskiego w Centrum Kultury i Sztuki.
Święto Trzech Króli

Objawienie Pańskie to święto objawienia się Boga światu, tzw. epifania. To też wspomnienie pokłonu Mędrców, Chrztu Jezusa i przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej. Święto nazywane jest "świętem Trzech Króli", na pamiątkę wędrówki 3 Mędrców - jak głosi Ewangelia Św. Mateusza - do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. W kościele katolickim obchodzi się je 6 stycznia każdego roku.

Święto poprzedzi Wieczór Chwały - czyli duchowe przygotowanie do Uroczystości Objawienia Pańskiego. Chętni zapraszani są do sali wielofunkcyjnej Katolickiego LO przy ul. Sokołowskiej 124, o godz. 19.00.

6 stycznia

6 stycznia ulicami Siedlec - tak jak wielu innych miast w Polsce - przejdzie Orszak Trzech Króli. Uroczystości zapoczątkuje Msza Święta w kościele pw. Św. Stanisława BM o godz. 11.45. Później wierni przejdą od kościoła świętego Stanisława ulicami Piłsudskiego, Wojskową i Cmentarną do katedry przy ul. Świrskiego. Siedleckie, uliczne jasełka i sam przemarsz, połączony ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci, to okazja do manifestacji wiary. W poprzednich latach, w orszaku uczestniczyło ok. 4 tysięcy siedlczan. Przemarsz przygotowuje i organizuje Fundacja Nasza Szkoła oraz instytucje i firmy z terenu Miasta. Dopełnieniem święta będzie koncert kolęd "Rodzi się Bóg" w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego, który rozpocznie się o godz. 16.00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Świrskiego 31. Zaproszenia na koncert od 28 grudnia są do odbioru w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS, w siedzibie Centrum.

Program Orszaku Trzech Króli:

11.45 – Msza święta w kościele św. Stanisława BM

13.00 – Zawiązanie zgromadzenia na placu przed kościołem św. Stanisława i wymarsz Orszaku

13.20 – Przemarsz ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Kilińskiego, gdzie zaplanowano scenę w pałacu Heroda

13.30 – Przejście ulicą Piłsudskiego do skrzyżowania z ulicą Wojskową. Na schodach banku odegrana zostanie scena w gospodzie

13:45 – Przejście ulicą Wojskową (scena na parkingu naprzeciwko banku PKO SA) oraz ulicą Cmentarną do Katedry (scena pokłon Trzech Króli)

14:15 – Wystąpienia Księdza Biskupa i Prezydenta Miasta, dzielenie się opłatkiem, poczęstunek w namiotach przed Katedrą

14:30- 15:00 – Wspólne kolędowanie i zakończenie III Orszaku Trzech Króli.

Koncert "Rodzi się Bóg"

Koncert Macieja Miecznikowskiego "Rodzi się Bóg" to przede wszystkim możliwość wysłuchania najpiękniejszych polskich i światowych kolęd oraz piosenek związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Nie zabraknie wspólnego śpiewania i opowieści o przeżyciach związanych z czasem świąt i wigilią. Kolędy "Lulajże Jezuniu", "W żłobie leży", "Mędrcy świata", "Dzisiaj w Betlejem", "Jezus Malusieńki", "Wśród nocnej ciszy", oraz wiele innych (również mniej znanych) można będzie usłyszeć zarówno przy akompaniamencie gitary czy akordeonu, ale także w pięknych bogatych aranżacjach. W tym niezwykłym świątecznym koncercie usłyszymy również nastrojowe utwory około świąteczne, nowe akustyczne wersje przebojów Piotra Rubika (Jedenaste, Psalm Kochania), Seweryna Krajewskiego (Mija Rok), a także wybrane, liryczne utwory z autorskiej płyty "Będzie z nami dobrze"
W wybranych utworach artyście towarzyszyć będą śpiewacy Chóru Miasta Siedlce.

O rodowodzie święta

Objawienie Pańskie jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, dzień ten obchodzony był na Wschodzie jako święto Bożego Narodzenia, a u Ormian (Apostolski Kościół Ormiański) jest tak do dzisiaj. W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV w., jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Od XVIII wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych wielu katolickich domów kreślono litery: C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te - w jednej z wersji - są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). W Polsce, święto Trzech Króli zostało zlikwidowane w 1960 roku, w czasach PRL-u.  W 2010 r. Sejm zadecydował o przywróceniu święta "do sfery publicznej", czyniąc dzień święta dniem wolnym od pracy, począwszy od 2011 r.


Podziel się
Oceń

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama