W związku z wejściem w życie znowelizowanej Uchwały Rady Miasta Siedlce, w sprawie zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku w naszym mieście czeka nas mała „śmieciowa rewolucja”. W naszym mieście trwają, zakrojone na szeroką skalę, przygotowania do wdrożenia nowych przepisów. Co się zmieni? I czy aby na pewno będzie to zmiana „na dobre”?
Najważniejszym elementem uchwały, która zaczęła obowiązywać już od pierwszego stycznia jest dodanie dwóch nowych frakcji odpadów segregowanych. Będą to: odzież i tekstylia, oznaczone kolorem pomarańczowym oraz odpady higieniczne z przyporządkowanym kolorem fioletowym. Tym samym Siedlce staną się pierwszym samorządem w Polsce, który zdecydował się na taki sposób segregacji odpadów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to problematyczne. 6 pojemników!? Kto to pomieści!? W tym tekście postaramy się wytłumaczyć, jak się z tym łatwo uporać i dlaczego warto.
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości należałoby dokładnie prześledzić drogę odpadów komunalnych od momentu wrzucenia ich do kosza na śmieci. Specjalnymi „śmieciarkami” wywożone są one do Zakładu w Woli Suchożebrskiej. Tam, trafiają na linię sortowniczą, gdzie próbuje się z nich jeszcze odzyskać jakieś surowce (papier, plastik, szkło). Wyodrębnienie odpadów higienicznych oraz odzieży pozwoli na usprawnienie pracy „sortowni” oraz obniżenie kosztów. Odpady będą też mniej zanieczyszczone, dzięki czemu będzie można odzyskać z nich dużo więcej tworzywa, nadającego się do recyklingu.
A czy odzież i odpady higieniczne można poddać procesom recyklingu? Oczywiście!
Recykling tekstyliów pozwala:
- przetworzyć tkaniny na ściereczki do wycierania lub polerowania;
- wytworzyć papier wysokiej jakości dzięki ponownemu zastosowaniu bawełny;
- zastosować dzierganą lub tkaną wełnę do wytworzenia izolacji samochodowej lub wypełniaczy siedzeń;
- użyć inne typy materiałów jako włókna do tapicerek, izolacji, a nawet materiałów budowlanych.
Natomiast odpady higieniczne trafiają do spalarni, gdzie zamieniane są w energię.
Niezwykle ważnym aspektem jest również „poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia”. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to współczynnik segregacji odpadów. Dlaczego jest on dla nas tak istotny? Otóż dlatego, że za zbyt niski poziom recyklingu przewidziane są dotkliwe kary finansowe, za które przyjdzie zapłacić nam wszystkim. Samorządy muszą do 2020 roku osiągnąć poziom 50%. Dodajmy, że w Siedlcach za rok 2016 wyniósł on ok. 18%. Wyselekcjonowanie dwóch dodatkowych frakcji pozwoli na zmniejszenie masy odpadów komunalnych, a co za tym idzie – zwiększenie „współczynnika segregacji”.
Przystosowanie się do zmian jest prostsze, niż się wydaje. W końcu większość z nas już posiada oddzielną śmietniczkę w łazience właśnie na odpady higieniczne. Wystarczy jej zawartości nie wrzucać do drugiego kosza na śmieci, tylko wynieść do odpowiedniego kontenera. Odzież i tekstylia też nie powinny nikomu sprawić żadnych kłopotów. W końcu starych ubrań nie wyrzuca się z taką częstotliwością, jak chociażby plastiku czy makulatury.
Aby selektywna zbiórka przyniosła wymierne efekty, potrzebne jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców naszego miasta. Do dzieła!
Komentarze