Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego kilka miesięcy wnikliwie badali teren dawnego obozu pracy i obozu zagłady w Treblince. Szczegółowa analiza opierała się na zastosowaniu nowatorskich metod i urządzeń badawczych. Naukowcy m.in. zestawiali relacje i wspomnienia byłych więźniów ze zdjęciami lotniczymi, pracą kartografów, obrazami satelitarnymi czy starymi fotografiami. Efektem tych działań było odnalezienie nieznanych wcześniej masowych mogił.
Takich grobów może być więcej. Przez 70 powojennych lat w Treblince nie przeprowadzono kompleksowych badań archeologicznych. Pierwsze, bardziej szczegółowe odbyły się niedawno - w latach 2013–2014 i swoim zasięgiem objęły tylko część poobozowych terenów. Zbadaniem kolejnych istotnych części zajęli się warszawscy naukowcy.
Wśród ustaleń badaczy istotne są także odkrycia dotyczące rzeczywistych granic dawnego obozu, które były znacznie szersze niż się obecnie zakłada.
Badania na terenie karnego obozu pracy w Treblince realizowane były w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – Miejsca Pamięci Narodowej” a finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze