To tutaj rozpoczęła się walka o godność, prawdę i wolność. 5 listopada 1981 roku grupa rolników z ówczesnego województwa siedleckiego zajęła budynek organizacji młodzieżowych przy ulicy Piłsudskiego 45. Do 14 grudnia trwał najsłynniejszy w PRL-u strajk chłopski. Przedsięwzięcie szybko zyskało poparcie Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, stając się akcją protestacyjną o zasięgu ogólnokrajowym.
Historię tamtych – ważnych dla Polski – wydarzeń przypomniały niedzielne uroczystości, w których wzięli udział uczestnicy protestu, obecni działacze związkowi, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Obchody 35. rocznicy strajku rozpoczęła Msza święta w kościele garnizonowym w Siedlcach. Następnie wszyscy uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem na placu Tysiąclecia oraz symboliczną tablicą przy ulicy Piłsudskiego 45.
Dalsza część spotkania odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Ważnym jej punktem było odczytanie listu, który skierował do zebranych prezydent - Andrzej Duda.
Rolniczy zryw to wyraz wielkiej odwagi. Jego uczestnicy narażali siebie, swoje rodziny, życie. Dzisiaj wiadomo, że bez tej odwagi losy kraju mogłoby się potoczyć zupełnie inaczej. Podczas niedzielnej uroczystości nie zabrakło podziękowań i medali dla najbardziej zasłużonych związkowców. Minister Małgorzata Sadurska wręczyła nadane przez prezydenta odznaczenia państwowe.
Rocznica strajku była połączona z obchodami jubileuszu powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Historię powstania i działalność organizacji przypomniał okolicznościowy wykład. Uroczystości w Centrum Kultury i Sztuki zakończył koncert Orkiestry Dętej OSP w Liwie.
Komentarze