Nagroda im. Ludomira Benedyktowicza jest wyróżnieniem wyjątkowym, podobnie jak jej patron – gorący patriota, powstaniec, artysta, człowiek o silnym charakterze. Chart ducha i pasja tworzenia sprawiły, że mimo przeciwności losu i kalectwa odniósł on sukces i został cenionym malarzem. Pokazał tym samym, że dzięki wytrwałości i pracy, to co niemożliwe staje się możliwe. Udowadniają to także laureaci nagrody, która przyznawana jest w Siedlcach od 1987 roku. Jest ich już osiemdziesięcioro siedmioro, a w czwartek do tego grona dołączyły kolejne trzy osoby.
W kategorii kultura i sztuka nagrodę otrzymała Joanna Woszczyńska – twórca i choreograf Formacji Tańca Nowoczesnego oraz Alternatywnego Teatru Tańca Luz. Laureatka związana jest Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach. Prowadzone przez nią zespoły odniosły liczne sukcesy w kraju i zagranicą.
W dziedzinie literatury, za działalność publicystyczną i popularyzację historii, historii sztuki oraz muzealnictwa – nagrodzona została Dorota Pikula. Kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, łącząc pasje, zaangażowanie i ogromną wiedzę m.in. prowadzi lekcje dla dzieci i młodzieży, współpracuje z nauczycielami i duchowieństwem, a także publikuje w lokalnych mediach.
Trzecim laureatem został Władysław Grochowski, który otrzymał nagrodę za działalność społeczno-chrytatywno-patriotyczną. Biznesmen reprezentujący m.in. branżę hotelarską angażuje się w odnowę obiektów zabytkowych oraz pomaga repatriantom w powrocie do ojczyzny. Dzięki organizowanym przez niego akcjom udało się sprowadzić do Polski, zapewnić mieszkanie i pracę kilkunastu rodzinom.
Komentarze