piątek, 22 listopada 2024 02:49
Reklama

Dbaj o środowisko i swoje zdrowie!

Od 15 lutego trwa kampania informacyjna Urzędu Miasta Biała Podlaska „Nie pal śmieci. Dbaj o środowisko i swoje zdrowie!”. Strażnicy miejscy rozdają mieszkańcom m.in. ulotki informujące o problematyce spalania śmieci w domowych piecach. Szczegóły dostępne są na naszej stronie www.tv-wschod.pl
Dbaj o środowisko i swoje zdrowie!

Dbaj o środowisko i swoje zdrowie!

Od 15 lutego trwa kampania informacyjna Urzędu Miasta Biała Podlaska „Nie pal śmieci. Dbaj o środowisko i swoje zdrowie!”. Strażnicy miejscy rozdają mieszkańcom m.in. ulotki informujące o problematyce spalania śmieci w domowych piecach.

Oprócz opału charakterystycznego dla naszego pieca grzewczego, np. węgla, dozwolone jest spalanie wyłącznie: czystego drewna, kory i korka, czystych trocin, ścinek drewnianych, czystej tektury i papieru.

Nie wolno spalać: butelek PET, opon, wyrobów z gumy, opakowań typu TETRAPAK, resztek farb, rozpuszczalników, granulatu z gumy, przepracowanych olejów, starych mebli, odzieży, papieru z kolorowych magazynów, zanieczyszczonych tłuszczami, farbami czy innymi substancjami papierów czy tektury, drewnianych ram okiennych, podkładów kolejowych, nasączanych impregnatami i malowanych kawałków drewna – ze względu na toksyczność, łamanie prawa, a dodatkowo i nieprzewidziane koszty.

Co jest ważne? Co możesz zrobić?

NIE SPALAJ ODPADÓW

• Nie każde drewno nadaje się do spalania – nie spala się: starych mebli, drewnianych ram okiennych, podkładów kolejowych, nasączanych impregnatami i malowanych kawałków drewna.

• Nie każdy papier jest do spalenia - nie wolno spalać opakowań typu TETRA- PAK, papieru z kolorowych magazynów zanieczyszczonych tłuszczami, farbami czy innymi substancjami papierów i tektury.

• Nie wolno również spalać: butelek PET, butelek, i innych odpadów plastikowych, opon, wyrobów z gumy, resztek farb, rozpuszczalników, granulatu z gumy, przepracowanych olejów, odzieży.

Do prawidłowego działania urządzenia grzewcze potrzebują dużej ilości powietrza. O tej zasadzie nie zapominaj nigdy, szczególnie, gdy posiadasz uszczelnione okna. W przypadku braku odpowiedniej ilości powietrza do spalania Twoje urządzenie grzewcze będzie wytwarzało śmiertelnie trujący czad.

• Nie zamykaj dopływu świeżego powietrza do swojego mieszkania.

• Pamiętaj, aby szczególnie w sezonie grzewczym mieszkanie wietrzyć jak najczęściej.

• Zapewnij dopływ niezbędnej ilości powietrza potrzebnego do spalania w Twoim urządzeniu grzewczym.

• Nie zatykaj otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, nie oklejaj kratek

wentylacyjnych, okien i otworów drzwiowych.

Urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe muszą mieć zapewnione prawidłowe odprowadzenie spalin do komina.

• Zapewnij szczelną i drożną instalację kominową, stosując certyfikowane elementy systemów kominowych.

Urządzenia grzewcze muszą być usytuowane w bezpiecznej odległości od materiałów palnych (drewno, firanki, wykładziny, odzież itp.).

• Zwróć uwagę na odległość urządzeń grzewczych od materiałów palnych - powinna ona wynosić min. 50 cm.

Przewody kominowe i wentylacyjne powinny być drożne, szczelne i wykonane z odpowiednich materiałów.

Urządzenie grzewcze muszą być poddawane regularnym przeglądom i kontroli.

• Zapewnij przeglądy i kontrole swoich urządzeń grzewczych, co najmniej raz do roku

• Zapewnij regularne przeglądy i czyszczenie kominów i przewodów wentylacyjnych przez uprawnionego kominiarza.

• Kominiarz sprawdzi także czy przez Twoje kratki wentylacyjne nie zawracają trujące spaliny. Niesprawne urządzenia grzewcze powodują pożary, zaczadzenia, oparzenia.

• Nie używaj niesprawnych urządzeń grzewczych w swoim domu - tracisz na paliwie, którego muszą być spalone większe ilości, pozostaje więcej popiołu. 

Straż miejska prowadzi także kontrole posesji. Mają one zapobiec m.in.: powstawaniu nielegalnych wysypisk śmieci, nielegalnemu spalaniu lub zakopywaniu odpadków czy podrzucaniu odpadów komunalnych do pojemników na śmieci, znajdujących się na terenie osiedli mieszkaniowych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama