Do przeglądu zgłosiło się 18 uczestników nie tylko z powiatu bialskiego (Sławatycze, Kodeń, Terespol) ale także z całego kraju (Biała Podlaska, Łuków, Lublin, Zamość, Sawin, Bartoszyce, Pabianice). Poziom wykonawców, co podkreśliło jury, był niezwykle wysoki. Każdy z wykonawców zaprezentował się w 2 utworach. Pojawiały się aranżacje klasyków rodzimej poezji, m.in.: Andrzeja Zauchy, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Adama Asnyka, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty czy Czesława Niemena. Warto nadmienić, że tym roku kilku wykonawców zaprezentowało utwory autorskie: Katarzyna Gołoś, Marek Olber, Jakub Szern, Maria Maślanka, Aleksandra Tychmanowicz. Jurorzy mieli bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie, aby z tak licznej i wyrównanej pod względem poziomu grupy uczestników wyłonić najlepszych.
Jury w składzie:
– Janina Wasil - polonistka i pomysłodawczyni przeglądu,
– Lech Dyblik – ceniony aktor i bard, gwiazda wieczoru,
– Wojciech Andrzejuk – reżyser, aktor, szef agencji artystycznej Showman (http://www.showman.com.pl/)
wydało następujący werdykt:
I miejsce: Weronika Michalczuk – GOK Sławatycze
II miejsce: Marta Magdalena Wójtowicz – BCK Biała Podlaska
III miejsce: Wojciech Pietrow – BCK Biała Podlaska
Wyróżnienia:
- Jakub Szern - Lublina
- Natalia Marczuk – GOK Sławatycze
- Katarzyna Gołoś – BCK Biała Podlaska
Nagrody specjalne:
– Aleksandra Tychmanowicz - wideoklip zrealizowany przez jurora Wojtka Andrzejuka
– Aleksandra Tychmanowicz, Jakub Szern – solowe występy w klubie Jazznova Cafe Pub Norberta Kucharzaka.
Z uwagi na wyjątkowo wysoki poziom tegorocznego przeglądu, na co uwagę zwracali sami instruktorzy przygotowujący uczestników, śmiało można stwierdzić, że pozostali wykonawcy również zasłużyli na uznanie: Marcin Olesiejuk, Adriana Różańska, Marek Olber, Łukasz Bojaczuk, Monika Zań, Maria Maślanka, Marta Skurka, Julia Stolarczyk, Anastazja Klimiuk, Magdalena Żuk i Andrzej Sobolewski.
Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród na scenę wkroczył Lech Dyblik. Aktor zaprezentował swój program złożony z utworów rosyjskich (z czasów radzieckich) a także polskich. Ważnym elementem koncertu były życiowe opowieści poprzedzające poszczególne piosenki. Publiczność w skupieniu słuchała mądrych, często dowcipnych i wprawiających w zadumę historii, które przeżył artysta. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła koncert gromkimi brawami. Był to już 5 występ zaprzyjaźnionego z mieszkańcami miasta artysty. I z pewnością nie ostatni.
W czasie obrad jury odbył się wernisaż malarstwa Piotra Kowieskiego (http://www.kowieski.com.pl/) z Białej Podlaskiej. Wystawę obrazów zgromadzeni mogli obejrzeć w innej, specjalnie przygotowanej sali restauracji. Większość prezentowanych obrazów powstała w tym roku. Artysta maluje w konwencji metafizycznych, baśniowych pejzaży. Obrazy utrzymane są w kolorystyce barw jesieni – dominuje zieleń, ugier, ochra, które się nawzajem przenikają tworząc swoisty styl. Prace są pełne tajemniczości, niepokoju, niedopowiedzeń, pozostawiając pole do interpretacji widzowi.
Jak mawia sam autor: ,,W malarstwie najważniejsze dla mnie jest to aby obraz wywoływał rodzaj "niepokoju" u oglądającego, ważny jest oczywiście sposób w jaki został namalowany. Nie lubię obrazów ładnych i "wylizanych", chciałbym malować brudne, smutne "złamanymi" kolorami”.Wystawa w Galerii Smaków pozostała otwarta do 24 listopada.
Komentarze