W dniu 2 września br. minęła 16 rocznica otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje koło Tweru, na którym pochowane są m.in. szczątki polskich oficerów i policjantów, więzionych przez NKWD w obozie specjalnym w Ostaszkowie i zamordowanych wiosną 1940 roku w Twerze. Na uroczystości rocznicowe udała się delegacja polskich policjantów i Straży Granicznej w skład której weszli m.in.: Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP insp. dr Rafał Batkowski, dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz, dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej płk SG Grzegorz Opaliński, a także Komendant Miejski Policji w Siedlcach mł. insp. dr Marek Fałdowski, autor książki pt. „Zagłada polskich policjantów więzionych w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie”.
W trakcie uroczystości, na grobach rozstrzelanych na Polskim Cmentarzu Wojennym oraz na rosyjskiej części Zespołu Memorialnego złożono wieńce i kwiaty. Odczytano listy komendantów głównych Policji i Straży Granicznej. Po nabożeństwie członkowie delegacji udali się do Tweru (dawny Kalinin), gdzie złożono wieńce pod tablicą znajdującą się na budynku dawnej siedziby NKWD, upamiętniającą pomordowanych strzałem w tył głowy 5 tysięcy polskich policjantów, strażników granicznych, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej.
Jak zaznaczył w swojej książce mł. insp. dr Marek Fałdowski, symbolem męczeńskiej śmierci Polaków na Wschodzie jest „Katyń”, który odnosi się do tragedii narodowej związanej z okresem II wojny światowej. Szczególnie zaś odnosi się do systemu stalinowskich represji wobec polskiego społeczeństwa stosowanych po tym, jak 17 września 1939 r. oddziały Armii Czerwonej, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły wschodnią granicę II Rzeczypospolitej i anektowały przeszło połowę jej terytorium.
Władze radzieckie wbrew wszelkim konwencjom międzynarodowym postanowiły, że jeńcy wojenni zostaną przekazani w ręce policji politycznej —NKWD. 19 września 1939 r. przy NKWD powołano Zarząd ds. Jeńców Wojennych i utworzono obozy jenieckie. Na miejsce kaźni dla polskich policjantów wyznaczono Ostaszków. W obozie tym agresor radziecki uwięził ponad 6 tys. policjantów, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Służby Więziennej i administracji publicznej. Funkcjonariusze z rozkazu Stalina wiosną 1940 roku zostali przewiezieni do siedziby NKWD w Kalininie (obecnie Twer), a następnie zamordowani strzałem w tył głowy. Ciała pomordowanych pochowano w masowych mogiłach w odległym od Tweru o około 30 kilometrów Miednoje.
Komentarze