piątek, 22 listopada 2024 17:02
Reklama

Program Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach

Pielgrzymi i goście przyjadą na Światowe Dni Młodzieży do Siedlec w środę, 20 lipca. Oficjalna inauguracja tego największego w ostatnich latach w naszym mieście spotkania religijno-modlitewnego nastąpi w czwartek, 21 lipca o godz. 18.00 na placu przy ul. Jana Pawła II. Do Diecezji Siedleckiej, zgodnie z przewidywaniami przybyć ma ok. 1,5 tysiąca pielgrzymów, reprezentujących 39 narodowości z 22 krajów. Szczegółowy program na naszej stronie www.tv-wschod.pl
Program Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach

21 lipca podczas spotkania na Skwerze Jana Pawła II i na Pl. gen. W. Sikorskiego o godz. 14.00, wszystkich pielgrzymów i gości powita Prezydent Miasta Wojciech Kudelski. Do Diecezji Siedleckiej, zgodnie z przewidywaniami przybyć ma ok. 1,5 tysiąca pielgrzymów, reprezentujących 39 narodowości z 22 krajów. Szacunkowa liczba pielgrzymów-cudzoziemców, zakwaterowanych w naszym mieście obliczana jest na ok. 400. Inauguracja i centralne uroczystości Światowych Dni Młodzieży, zaplanowane są w Siedlcach tego samego dnia, 21 lipca o godz. 18.00, na placu przy ul. Jana Pawła II (na wprost Parku Wodnego). Wg szacunków, w uroczystościach - poza przybyłymi pielgrzymami - weźmie udział ok. 4,5 tys. uczestników z Polski. Łącznie możemy spodziewać się od 6-u do 10-u tysięcy gości. To po wizycie Jana Pawła II w 1999 roku i Mszy Świętej odprawionej na siedleckich Błoniach, kolejne tak duże zgromadzenie religijne w naszym mieście.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się w każdej polskiej diecezji. To lokalne dni modlitwy i skupienia poprzedzające główne uroczystości w Krakowie. Inauguracja ŚDM w stolicy Małopolski rozpocznie się 26 lipca, we wtorek. Tam też dojdzie do spotkania młodych z papieżem Franciszkiem. Światowe Dni Młodzieży w Siedlcach to nie tylko religijno-modlitewne spotkanie młodych, lecz również bardzo duże przedsięwzięcie kulturalno-artystyczne, podczas którego odbędzie się wiele koncertów, spotkań i prezentacji.

 

PROGRAM WYDARZEŃ ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W SIEDLCACH i DIECEZJI SIEDLECKIEJ:

 

Dzień 1 – 20 lipca (środa) - "U BRAM JERYCHA
Przyjazd pielgrzymów do Diecezji, w tym do Siedlec. Pielgrzymi, którzy będą spędzać Dni w Diecezji Siedleckiej – nazwanej na potrzeby ŚDM „Jerycho” - zakwaterowani będą w 8 „rejonach” diecezji. W każdym z rejonów realizowany będzie odrębny plan poszczególnych dni, uwzględniający swoją lokalną specyfikę. Wszyscy zamieszkają u rodzin, a każdego dnia będą mieli możliwość udziału w Eucharystii.

 

DZIEŃ 2 – 21 lipca (czwartek), Siedlce - “TRĄBY JERYCHOŃSKIE” – dzień kultury i historii Jerycha
Dźwięk trąb, uroczyste fanfary kojarzą się z ceremonią powitania króla.Takie królewskie powitanie zgotują pielgrzymom mieszkańcy diecezji już pierwszego dnia pobytu, dzieląc się duchowym i kulturalnym bogactwem. Trąba to również symbol odważnego świadectwa wiary. Przedpołudnie: śniadanie z rodziną i katecheza w grupach językowych: „Martyria epoki i`phona”. Owocem katechezy będzie dzielenie się wiarą w małych, międzynarodowych grupach.

  • Po południu: „Kawa u burmistrza” – wizyta u gospodarzy miast i miasteczek goszczących pielgrzymów.

„WITAJCIE W SIEDLCACH" - 21 lipca (czwartek) 

  • Godz. 14.00 – SIEDLCE; miejsce: Skwer Jana Pawła II / Pl. gen. W. Sikorskiego

• Spotkanie Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego z pielgrzymami.
• Artystyczne prezentacje na powitanie Pielgrzymów. Zwiedzanie miasta.
• Flash mob tancerzy Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ do hymnu „Jedno” Światowych Dni Młodzieży 2016 w Diecezji Siedleckiej.
• Koncert ZPiTZS „Chodowiacy”.
• Prezentacje artystyczne państw - uczestników ŚDM (Avona – Hiszpania, Francja, Indie, Filipiny, Liban, Kenia, Rosja, Argentyna, Brazylia, Hiszpania, Filipiny.
• Projekcje audiowizualne państw-uczestników ŚDM.
• Koncert zespołu – „Nie śpijcie. Nie” z siedleckiej Katedry.

  • Godz. 16.00 - Galeria Teatralna CKiS – ul. Świrskiego 31

• Wernisaż wystawy Antoniego Wróblewskiego; pt. „Monstrancje Polskie i Krzyże Polne Pamiętne, ziemią z Różnych Stron Świata malowane”.

  • Godz. 17.00. – Plac gen. Wł. Sikorskiego

• Formowanie Poloneza; w takt poloneza „Chodowiacy” wraz z kapelą poprowadzą uczestników ŚDM w stronę placu ŚDM przy ul. Jana Pawła II (vis a vis Parku Wodnego; ulicami - Piłsudskiego, Kościuszki, Konarskiego, Poniatowskiego).

  • Godz. 18:00; miejsce: ul. Jana Pawła II (plac na wprost Parku Wodnego)

GALA OTWARCIA „Jerychońskie Fanfary” – Inauguracja ŚDM
• Przywitanie gości przez Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdę i Prezydenta Miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego.
• Powitanie i prezentacja gości ze Świata, której towarzyszyć będą stylizowane „na nutę” poszczególnych narodów aranżacje aktualnego hymnu ŚDM autorstwa Tomasza Łuca. Chór Miasta Siedlce pod dyrekcją Justyny Kowyni-Rymanowskiej i Mariusza Orzełowskiego wykona najbardziej znane hymny ŚDM.
• Prezentacja narodów i hymnów ŚDM.
Wieczór Chwały prowadzony przez „Wspólnotę Jednego Ducha”.
• Spektakl „Siedlczanie DO TAŃCA I DO RÓŻAŃCA”
We wspólnie przygotowanym spektaklu teatralnym, siedleccy artyści zaprezentują dzieje miasta i diecezji na kanwie historii narodu i Kościoła na naszych ziemiach. Przedstawienie ukaże to co najbardziej charakterystyczne dla naszego regionu – religijność, patriotyzm, pokojowe współistnienie i przenikanie się różnych kultur, tradycji i religii. Wyrazistym znakiem tej symbiozy jest fenomen Unii Brzeskiej i losy Unitów Podlaskich. Spektakl jest zaproszeniem do podróży przez najbardziej przełomowe momenty naszych dziejów, które jak w tajemnicach różańca układają się w sentencje radosnych, bolesnych i chwalebnych wydarzeń. Widzowie przeżyją więc czasy rozkwitu miasta i diecezji, ale też doświadczenia zaborów i wojen, okupacji i komunizmu, w których Polaków umacniała wiara oraz wstawiennictwo Matki Bożej Kodeńskiej. Na koniec widowisko ukaże też rozwój i niezwykłą dynamikę zmian, które dokonały się w mieście w ostatnich latach, szczególnie od czasu wizyty Jana Pawła II w Siedlcach i wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Scenariusz i reżyseria: Iwona Maria Orzełowska; choreografia: Iwona Maria Orzełowska, Joanna Woszczyńska. Występują: Teatr Tańca Caro, Alternatywny Teatr Tańca LUZ, ZPiT ZS ”Chodowiacy”, Trębacze Ligawek, Cats Claw Crew, Chór Miasta Siedlce, Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, Jakub Mę- drzycki, Bartek Woszczyński, Michał Woiński, Maja Bondarczuk, Irena Kosińska, Marcin Sójka, UNDER - Paweł Przewoźny i inni.
Konsultacje: ks. Wojciech Hackiewicz.

 

DZIEŃ 3 – 22 lipca (piątek) – Siedlce; W DRODZE Z JEROZOLIMY DO JERYCHA 
Jerycho odegrało ważną rolę w misji Jezusa. Było świadkiem uzdrowienia przez Jezusa siedzącego pod jego murami ślepca. Na drodze z Jerozolimy do Jerycha Jezus również umieścił akcję jednej z piękniejszych przypowieści o Miłosierdziu Boga. Zanim w Krakowie pielgrzymi spojrzą w oczy Jezusa Miłosiernego - ze słynnego obrazu namalowanego wg Dzienniczka św. siostry Faustyny – przeżyją wspólnie doświadczenie miłosierdzia. Przedpołudnie spędzą wraz z ewangelicznym Miłosiernym Samarytaninem i jak on będą mieli okazję spełnić konkretny czyn miłosierdzia.

Przedpołudnie: śniadanie z rodziną oraz katecheza w grupach językowych: „Masz serce, czyli bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.
• Po katechezie każdy pielgrzym zostanie wyposażony w APTECZKĘ DOBREGO SAMARYTANINA i ze specjalnym błogosławieństwem posłany zostanie do pełnienia czynów miłosierdzia.
Uczynek miłosierdzia. Czas na miłosierdzie w praktyce. Podzieleni na grupy pielgrzymi pójdą, by służyć tam, gdzie miłosiernej miłości potrzeba bardziej niż gdziekolwiek indziej. Mogą wykonać i zabrać ze sobą jakiś drobiazg dla osób z odwiedzanych w ramach Uczynku Miłosierdzia:
Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas
• Dom nad Stawami
• Wioska Dziecięca SOS
• Dom Dziecka

Po południu - godz. 15.00 - 18.00: Warsztaty Kultury Jerycha. Rodzaje warsztatów:
„Warsztaty Pisania Ikon” – duchowość wschodnia jest od wieków obecna na naszej ziemi. Tradycje wschodu i zachodu przenikają się tu czyniąc tę część Polski barwną i oryginalną. Pokaz pisania ikon. Pod okiem artysty pielgrzymi będą mogli stworzyć własne dzieło jako pamiątkę spotkania w miejscu gdzie zawarto Unię Brzeską.
• „Warsztaty Tańców Regionalnych” – pod okiem instruktorów pielgrzymi poznają kroki polskich tańców ludowych. Zajęcia będą odbywać się w tradycyjnych strojach, które czasem ważą nawet kilka kilogramów.
• „Warsztaty Garncarskie” – na prawdziwym kole garncarskim będzie można własnoręcznie zrobić naczynia, jakich przez wieku używali przodkowie Polaków. Później zdobione będą tradycyjnymi wzorami.
• „Warsztaty Kulinarne” – zajęcie dla tych, którzy lubią nowe smaki w kuchni. Nauka przyrządzania polskich, tradycyjnych potraw: blacharza, żurku, kartacze, parowańce, a szczególnie polskich pierogów. Na zakończenie warsztatów - konkurs na lepienie pierogów na czas.
• „Warsztaty Przyrządzania Sękacza” – nauka przyrządzania ciasta ze 100 jaj, które piecze się na rożnie. Specjalni mistrzowie tych wypieków zdradzą recepturę przyrządzania tego ciasta z sękami.
• Warsztaty fechtunku.
• Warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

  • Godz. 20.00 - miejsce: Skwer T. Kościuszki - “Misterium o Miłosiernym Samarytaninie”

„Misterium – przypowieść o miłosiernym Samarytaninie”. Drama ideą nawiązuje do słynnych średniowiecznych misteriów biblijnych. Oparta na kanwie Koronki Do Bożego Miłosierdzia odprawianej w różnych językach ukazuje cztery obrazy inspirowane przypowieścią o Dobrym Samarytaninie, pochylającym się nad napadniętym przez zbójców, pobitym i ograbionym wędrowcu leżącym przy drodze z Jerozolimy do Jerycha. Tym wędrowcem jest współczesny młody człowiek – ofiara naszej zagonionej i zagubionej cywilizacji. Okradziony z sensu życia, systemu wartości i zasad, poraniony przez grzech, doświadczający zniewoleń, żyjący w tłumie realnym i wirtualnym, a mimo opuszczony, doświadczający samotności, wołający o akceptację, bezinteresowną miłość, przyjaźń i szczęście. Drama wyrażona współczesnym tańcem, światłem, ekspresyjną muzyką oraz Słowem, także w formie 4 songów spróbuje pomóc odkryć młodemu człowiekowi, że to wszystko czego szuka ma na wyciągnięcie ręki w osobie Dobrego Samarytanina – w osobistej relacji z Jezusem Chrystusem.
Scenariusz: ks. Wojciech Hackiewicz; muzyka: Waldemar Koperkiewicz, Marek Matwiejczyk, Krzysztof Chromiński. Wykonanie: Teatr Es, Teatr Tańca Caro, Alternatywny Teatr Tańca LUZ, Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej

  • Koncert „Śpiewnik Papieski”

Projekt „Śpiewnik Papieski” (koncert-spektakl i płyta CD– wersja polska i anglojęzyczna, teledyski HD) to dzieło wyjątkowe, powstałe z wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. To 11 utworów z poezją Karola Wojtyły, do której muzykę napisał Waldemar Koperkiewicz. Spektakl jest przykładem szczególnego wyczucia i umiejętności łączenia głębi poetyckich fraz z naprawdę dobrą muzyką. Przebojowe wykonanie utworów, różnorodność aranżacji muzycznych, a także oprawa sceniczna budzą wzruszenie, a zarazem tęsknotę za światem pontyfikatu Jana Pawła II. 
W koncercie udział biorą aktorzy Teatru ES i Chór Miasta Siedlce. Wydawcą płyty jest Siedleckie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Brama”, zaś producentem artystycznym Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce.

Koncert „Śpiewnik Papieski”. Słowa: Karol Wojtyła; Muzyka: Waldemar Koperkiewicz; wykonanie: Teatr Es, Chór Miasta Siedlce.

 

DZIEŃ 4 – 23 lipca (sobota) -“BURZENIE MURÓW” - miejsce: Kodeń
Przedpołudnie: śniadanie z rodziną i katecheza w grupach językowych: „Abyście byli jedno!” (J 17,11). Ponadto praca w małych, międzynarodowych grupach nt.: Jak zaprosić współczesnych młodych do jedności Kościoła?
Po południu: W drodze do Kodnia – wycieczki po regionie. 

  • Godz. 17.00 – Przyjazd młodzieży do Kodnia.
  • Godz. 18.00 - Uroczyste wprowadzenie obrazu Matki Bożej Kodeńskiej w asyście Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. W pięknych plenerach kodeńskiego parku zamkowego odbędzie się barwna procesja, na wzór biblijnego pochodu wokół murów Jerycha z Obrazem Matki Bożej Kodeńskiej – Nową Arką Przymierza w barwnej asyście Husarii, Ułanów, Sztandarów, orkiestry dmącej na pamiątkę trąb jerychońskich, w takt salw dział bractw kurkowych oraz śpiewu Litanii Loretańskiej oraz Bogarodzicy (Schola Wyższego Seminarium Duchowego Diecezji Siedleckiej).
  • Godz. 19.00 - Msza Święta. Punktem szczytowym spotkania będzie Eucharystia sprawowana po łacinie w międzynarodowej wspólnocie Kościoła. Będzie ona okazją do odkrycia na nowo, że te wszystkie mury, które wyrastają w nas i między nami Chrystus ma moc zburzyć jednym swoim Słowem, że w Nim jest źródło wyzwolenia, że dla niego nie ma sytuacji, ani ludzi przegranych. Ten wieczór będzie wielkim duchowym przeżyciem. Będzie modlitwa i uwielbienie śpiewem, a także świadectwa, tych którzy żyją za różnego rodzaju murami: systemów politycznych, dyskryminacji, murami więzienia, uzależnienia, wykluczenia z powodu niepełnosprawności, koloru skóry itd.
  • Godz. 20.15 - Spektakl „Szkło”Artystyczną puentą tych świadectw będzie spektakl „Szkło”. Początek ok. godz. 20:15 Spektakl „Szkło” jest połączeniem tańca współczesnego z krótkimi czarno-białymi, retrospekcyjnymi filmami i dramatyczną narracją głównego bohatera. To spektakl o uczuciach, emocjach i dzieciństwie, którego nie było. Opowieść o życiu bez miłości, z poczuciem odrzucenia, z poczuciem winy. Świat widziany w konflikcie wartości przez pryzmat butelki i dźwięku szkła.
    Choreografia: Bartek Woszczyński, Joanna Woszczyńska. Wykonanie: Alternatywny Teatr Tańca LUZ.

 

DZIEŃ 5 - 24 lipca (niedziela) – Siedlce; U TYPOWYCH JERYCHONÓW, CZYLI DZIEŃ Z RODZINĄ
Przedpołudnie: śniadanie z rodziną.

  • Godz. 12.00 – Uroczysta Eucharystia we wspólnocie parafialnej. Po mszy św. spotkanie z parafianami, obiad w rodzinie i czas spędzony z rodziną. Wieczór: kolacja pożegnalna w parafii
  • Godz. 20.00 - miejsce: ul. B. Joselewicza – ODSŁONIĘCIE MURALU. KONCERT CHÓRÓW I ORKIESTRY Z LIBANU

Odsłonięcie Muralu Światowych Dni Młodzieży - przy ul. B. Joselewicza - przedstawiającego zabytkowe obiekty architektury Siedlec. Pozostanie też czysta powierzchnia, na której pielgrzymi z różnych krajów będą mogli wpisać swoje pozdrowienia, podpisać się.
Koncerty orkiestry i chórów z Libanu, w repertuarze oprócz utworów religijnych, przeboje Hanny Ordonówny, po polsku i po libańsku. Wystąpią: orkiestra i chóry z Libanu: „Saint Rafqa’s Choir” (maronicka muzyka liturgiczna),„Jesus Ma Joie”, który zaprezentuje, m.in. utwory z repertuaru Hanki Ordonówny. Chór „Saint Rafqa`s Choir”(dyrygent: Sr Marana Saad), chór „Jesus Ma Joie” (dyrygent: Sabine Soueidi). 
Zwiedzanie wystawy w Galerii Teatralnej CKiS (otwartej w dniu 21 lipca) prac Antoniego Wróblewskiego

  • Ok. godz.. 21.30

• Koncert siedleckich zespołów młodzieżowych „Upstream” i „Apple Pie”

 

DZIEŃ 6 – 25 lipca (poniedziałek) - “KIERUNEK KRAKÓW”
Wyjazd do Krakowa na Wydarzenie Centralne


Podziel się
Oceń

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -1°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama