Zepsuty telefon – co z nim zrobić?
Wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają w sobie niebezpieczne pierwiastki i substancje. Dopóki są zabezpieczone nie stwarzają zagrożenia, jednak kiedy dojdzie do uwolnienia się toksyn, mogą one zagrażać życiu zdrowia i środowisku naturalnemu. Dlatego należy pamiętać, by elektrośmieci nie chomikować w domu, a tym bardzie nie wyrzucać na dzikie wysypiska.
O tym, jak groźne dla naszego środowiska są elektrośmieci słyszymy nieustannie, specjalne punkty odbioru, specjalne zakłady utylizacji – oddając tam zużyty sprzęt elektryczny dajemy naszym dzieciom i wnukom szansę życia na, jeszcze, zielonej planecie. A jednak wielu z nas trzyma te rzeczy w domach, w piwnicach, na działkach – przechowywane z pieczołowitością godną lepszej sprawy.
Gdybyśmy policzyli ile, z otaczających nas domowych sprzętów, działa na prąd czy baterie moglibyśmy się mocno zdumieć. Nie ma w naszym domu pomieszczenia, w którym nie znaleźlibyśmy sprzętów, które kiedyś, z upływem czasu, mogą stać się elektrośmieciami. Od najdrobniejszych rzeczy, takich jak golarki elektryczne po duże, jak telewizory czy lodówki. Wszystkie te urządzenia i sprzęty ułatwiają nam życie. Jednak, przyroda wystawia nam za naszą wygodę wysoki rachunek. By nie był on jeszcze wyższy postępujmy z elektrośmieciami odpowiedzialnie.
Odpowiedzialnie czyli jak?
Elektrośmieci wymagają odpowiedniego przechowywania i odpowiedniej utylizacji. Po pierwsze dlatego, że niewłaściwie przechowywane, mogą być przyczyną zatruć i chorób. Oznacza to, że gromadzenie ich w domu, jak i wyrzucanie do zwykłego śmietnika skutkuje skażeniem środowiska i ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Po drugie dlatego, że z elektrośmieci można odzyskać wiele cennych i rzadkich pierwiastków, dzięki czemu zmniejsza się potrzeba eksploatacji Ziemi w celu ich pozyskania.
Postępu technologicznego już nie cofniemy, dlatego, każdy z nas we własnym zakresie powinien robić, to, co jest w stanie w celu odciążenia naszego środowiska naturalnego.
Elektrośmieci można oddawać do specjalnych punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko, w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Komentarze