Podczas piątkowej Sesji Rady Miasta Siedlce radni przyjęli uchwały dotyczące oceny działalności kulturalnej w mieście. Sprawozdanie za miniony rok Miejskiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury i Sztuki oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej ocenili jednogłośnie pozytywnie. MOK pochwalił się realizacją ponad 700 wydarzeń i imprez, przy udziale ok. 160 tys. mieszkańców. CKiS 340-toma imprezami i 140-toma tys. widzów i uczestników. Miejska Biblioteka zanotowała o 5,5% wyższy wskaźnik czytelnictwa siedlczan w stosunku do danych krajowych.
Po dłuższej dyskusji radni przyjęli uchwały o przeciwdziałaniu alkoholizmowi i usytuowaniu punktów sprzedaży napojów wysokoprocentowych. Burzę wywołały dane dotyczące badań przeprowadzonych wśród siedleckich gimnazjalistów i uczniów szkół średnich dotyczących spożycia i dostępności alkoholu. Wynika z nich, że 85 % uczniów jako łatwy ocenia dostęp do napojów wysokoprocentowych w Siedlcach.
Rada przyjęła też uchwałę w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu w mieście. Pozostawiono w niej zapis o konieczności respektowania 100 metrów odległości pomiędzy takimi punktami a miejscami chronionymi jak szkoły czy przedszkola, dodając do listy żłobki i kluby dziecięce. Oznacza to, że miejsca sprzedaży alkoholu nie mogą powstać bliżej niż 100 metrów od takich placówek.
Ważniejszym z punktów obrad było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji planu inwestycyjnego dla subregionu siedleckiego w ramach RIT. Uchwała była wymagana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. W ramach konkursów, Siedlce i 4 okoliczne powiaty jako subregion siedlecki, starają się o pieniądze na sfinansowanie wielu ważnych zadań. W przypadku Siedlec jest to budowa tunelu w ciągu ulicy Kilińskiego i trzeciego etapu obwodnicy (od ul. Kaczorowskiego do ul. Składowej) oraz centrum przesiadkowego i parkingu wielopoziomowego. Siedleckie projekty opiewają na. 80 mln zł.
Komentarze