Coraz powszechniej demonstrujemy swoje, biało-czerwone barwy narodowe. Nie tylko „w święta” takie jak 3 maja, 11 listopada, Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Imponującym i pozytywnym przykładem są maszty z biało-czerwoną na posesjach i przydomowych trawnikach. Flagi na masztach, czy mocowane na drzewcach na balkonach, stają się coraz częściej w Polsce wizualnym wymiarem i manifestacją narodowej tożsamości.
Świętem flagi wyrażamy szacunek nie tylko dla symbolu narodowego, ale też… dla siebie samych. Flagą, jej barwą i znakami przekazujemy informacje o sobie, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne. To jak traktujemy własne barwy i symbole jest miarą szacunku dla swojej historii, tożsamości, wartości jakimi się kierujemy, kwestią kultury osobistej. W wielu krajach dostatecznym powodem do eksponowania flagi jest sama obecność gospodarzy w domu. Wszelkie rodzinne święta domowników: narodziny, chrzciny, urodziny, imieniny to okazje do eksponowania flagi. Flaga podkreśla wagę święta, a tym samym znaczenie danej osoby. Jeżeli gospodarz zapraszający nas na swoje święto nie ma jeszcze flagi jest to wspaniała okazja, aby zrobić mu super prezent w postaci flagi.
Ustanowienie dnia 2 maja świętem miało swoje uzasadnienie w historii. „Nieszczęśliwie” dla polskich komunistów Bóg i historia sprawiły, że "Święto Pracy" i dzień uchwalenia Konstytucji dzielił jeden dzień. Kiedy ustawa „o dniach wolnych od pracy” z 18 stycznia 1951 roku zniosła całkowicie trzeciomajowe święto, to tuż po przymusowych pochodach 1 majowych, flagi narodowe zdejmowano i zakazywano jakiegokolwiek obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 2 maja był dniem - w zwasalizowanym Sowietom PRL-u - obowiązkowego zdejmowania flagi po 1 maja. Powodów było kilka. Święto Konstytucji 3 Maja, podczas rządów komunistycznych w Polsce, tradycyjnie - od zaborów - wiązało się z walką Polaków o niepodległość. W tym dniu odbywały się akcje protestacyjne, manifestacje, upominanie się o wolność i państwowość.
Ponadto, dzień 3 maja od 1920 roku stał się oficjalnie ogólnopolskim świętem religijnym, gdyż Kościół Katolicki obchodzi w tym dniu uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W ten sposób od 2004 roku w Polsce – dzień zdejmowania flagi stał się dniem jej uhonorowania. W tym dniu przypada też pewna rocznica z czasów II Wojny Światowej: w 1945r. została przez polskich żołnierzy zawieszona na Reichstagu w Berlinie flaga biało – czerwona, symbolicznie kończąc epokę okupacji nazistowskiej. W dniu 2 maja przypada także Dzień Polonii i Polaków za granicą.
„Dzień flagi” celebrują Stany Zjednoczone oraz kraje na wielu kontynentach: Finlandia, Meksyk, Ukraina, Litwa. Polska świętuje dzień swoich barw dopiero od 12 lat. Podstawowym aktem prawnym regulującym i opisującym polskie symbole narodowe jest Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. 1980 Nr 7 Poz. 18 z późniejszymi zmianami, tekst jednolity). Ustawa powyższa wielokrotnie była nowelizowana. Jedną z najpoważniejszych zmian było wprowadzenie Święta Flagi. Zapoczątkował je poselski projekt z 15 października 2003r., który zakładał ustanowienie Dnia Flagi RP w dniu 2 maja. Z inicjatywą wystąpili posłowie PO. W trakcie prac nad zmianami legislacyjnymi senatorowie zaproponowali poprawkę dotyczącą wprowadzenia święta Orła Białego. Jednak poprawkę tę Sejm odrzucił i uchwalono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z dnia 20 lutego 2004r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej w dodanym artykule 6a dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Dzień ten jest świętem coraz bardziej docenianym i towarzyszą mu wyjątkowe obchody. Uczymy się i nasze dzieci szacunku do flagi. Dzieci na ten dzień przygotowują uroczystości w przedszkolach i szkołach. Nota bene, podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego nakłada osiągnięcie, między innymi, celu edukacyjnego w postaci znajomości godła i flagi Polski przez dzieci. (Załącznik do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r., Dziennik Ustaw z dnia 15 stycznia 2009r. Nr 4, poz. 17).
Niech flagi powiewają na naszych domach, balkonach, sklepach, ulicach. Niech odbywają się różne uroczystości i artystyczne występy. Niech społeczne zaangażowanie będzie widoczne poprzez różnorakie inicjatywy i różnego rodzaju akcje. Przykładem niech będą "biegi flagi", które odbywają się między innymi w Kaliszu, Darłowie, Nowogrodzie Bobrzańskim; projekty i flash mob-y związane z flagą: flaga z biało – czerwonych parasolek uniesionych przez 500 osób w Bytomiu w 2009 r.; ogromna flaga o wymiarach 100 metrów na 3 metry szerokości niesiona w Poznaniu w 2010 r.; flaga z białych i czerwonych kartek podniesionych przez ponad 600 osób w Świnoujściu w 2011 r.
Czytaj PROTOKÓŁ FLAGOWY czyli jak eksponować flagę: Dobre praktyki dla obywateli:
• Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe.
• Flagi możemy wywieszać również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego. Tak robi się w wielu krajach.
• Flaga z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grup podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).
• Flaga, która wywieszamy powinna być czysta, wyprasowana.
• Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca.
• Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
• Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać. Zaplątana flaga nie jest ozdobą.
• Jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy.
• Flaga z papieru używana podczas różnego rodzaju uroczystości, nie powinna być porzucona, wyrzucona na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
• Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczania flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas pochodu, przemarszu, przeglądu, wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi i przyjąć postawę wyprostowana.
• Nie wywiesza się godła ani flagi, jeżeli są one brudne, podarte, spłowiałe lub pomazane.
• Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).
• Drzewce lub maszt flagi przeznaczone są tylko do tego celu, nie umieszcza się na nich żadnych dekoracji ani znaków reklamowych.
• Na godle ani fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
• Pamiętajmy, że flaga lub barwy wywieszane „do góry nogami” nie symbolizują już państwa polskiego.
• Trzeba zwracać uwagę na właściwa kolejność barw, jeżeli umieszczane są pionowo, kolor bały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
• Osoby z umieszczonym na ubraniu wizerunkiem godła lub flagi powinny o tym pamiętać i zachowywać się godnie.
• Artystyczne przetworzenia wizerunków flagi lub godła nie mogą ich ośmieszać.
• Symboli państwowych nie umieszcza się na chusteczkach, serwetkach lub innych przedmiotach przeznaczonych do okresowego użycia i następnie wyrzucanych.
• Niedopuszczalne jest niszczenie lub uszkadzanie godła lub flagi ani niegodne zachowanie przy symbolach.
• Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).
• Nie należy nadużywać symboli państwowych podczas akcji protestacyjnych organizowanych przez grupy zawodowe lub społeczne, jeżeli nie jest to związane z walką o dobro całego narodu.
• Symbole państwowe innych państw należy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy od innych w stosunku do polskich symboli państwowych.
Komentarze