Jak pozbyć się elektrośmieci?
Zepsuty komputer, telefon, sprzęt AGD i RTV, zabawki na baterie, a także pozostałe urządzenia elektryczne i elektroniczne zaliczane są do elektrośmieci. Wszystkie zawierają w sobie między innymi rtęć, związki bromu czy kadm i ze względu na te toksyny, zużyty sprzęt powinny być przechowywane w odpowiedni sposób.
Dzięki nowoczesnym urządzeniom, żyje się nam łatwiej i wygodniej, niż miało to miejsce 50 lat temu. Jednak z rozwojem technologii wiążą się także niechciane konsekwencje. Wraz z większą ilością elektrycznego i elektronicznego sprzętu w naszych domach i biurach wzrasta liczba elektrośmieci, które są groźne dla środowiska naturalnego.
Co znajduje się w zepsutym telefonie?
Każdego roku przybywa coraz więcej zużytych telefonów, komputerów, lodówek czy pralek, które często są przechowywane w nieprawidłowy sposób lub zostają wyrzucone w nieodpowiednie miejsca. Nawet najmniejsze elektrośmieci, które trafią na zwykłe wysypiska mogą być niebezpieczne dla środowiska. Uwalniają się z nich pierwiastki i związki, które zanieczyszczają wody i gleby. Dlatego urządzenia te nie powinny być wyrzucane razem z innymi odpadami. Zużyte urządzenia zawierające związki ołowiu, rtęci, kadmu, chromu. Często przetrzymujemy w garażu bądź w piwnicy, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie mogą powodować. Jeśli zużyte urządzenia zostaną źle zagospodarowane, pierwiastki te przedostając się do wód gruntowych, mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla zdrowia człowieka.
To właśnie punkty selektywnego zbierania elektrośmieci znajdujące się na terenie miasta w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci” służą trosce o środowisko.
Gdzie w Siedlcach oddasz elektrośmieci |
Kiedy |
ul. Sokołowska 113 (Parking CH Kaufland) |
Każda druga sobota miesiąca |
W przypadku elektrośmieci dużych, takich jak: telewizor, pralka, lodówka itp. wystarczy zadzwonić pod numer: 2222 333 00 i umówić się na bezpłatny odbiór zepsutych urządzeń z domu.
Komentarze