19 marca był dniem, który można nazwać półmetkiem Programu „Więzienie Stracony Czas” realizowanym przez Zakład Karny w Siedlcach oraz siedlecką Komendę Miejską Policji. Dotychczas przeprowadzono 40 zajęć, w których uczestniczyło 27 szkół i 1400 uczniów z tych placówek.
Pod koniec października 2012 r. Zakład Karny w Siedlcach wspólnie z Wydziałem Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach rozpoczął realizację Programu Profilaktycznego "Więzienie Stracony Czas" opracowanego przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie i Komendę Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu.
W dniu 19 marca została przeprowadzona 40-sta lekcja profilaktyczna oparta na scenariuszu autorstwa Grzegorza Wróblewskiego- psychologa z Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów oraz Agnieszki Guzy i Sylwii Kraszewskej- policjantek z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii, Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Celem zajęć jest zwrócenie uwagi na zjawisko przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz na przyczyny powodujące, że młodzi ludzie stykają się z wymiarem sprawiedliwości. Młodzież, często nie zdaje sobie sprawy, jakie może ponieść konsekwencje nieprzemyślanego zachowania i błędnie podjętych decyzji. Film i scenariusz zajęć celują wprost w problematykę demoralizacji, przemocy rówieśniczej i przestępczości nieletnich.
Młodzi ludzie uczestniczący w zajęciach mają możliwość zobaczenia, że przestępstwa popełniają nie tylko groźni przestępcy, ale ludzie tacy jak oni, ich koledzy, sąsiedzi, rodziny. Mogą oni dowiedzieć się jak zmniejszyć ryzyko stania się sprawcą i ofiarą przestępstwa.
Zajęcia przeprowadzone na terenie więzienia dodatkowo oddziaływają na młodych ludzi ukazując realia izolacji takie jak np. widok i szczęk wszechobecnych krat...
Program będzie trwał do końca czerwca br., na dzień dzisiejszy zaplanowano łącznie 80 zajęć z młodzieżą, 40 zajęć już się odbyło.
Młodzież aktywnie uczestniczy w zajęciach, nie kryjąc zainteresowania poruszaną problematyką. Sami przyznają, że taka lekcja poglądowa daje im dużo do myślenia. Również nauczyciele bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat sposobu realizacji programu. Świadczyć o tym może fakt niesłabnącego zainteresowania udziałem w kolejnych zajęciach na terenie więzienia. Do zakładu wpływają pisma z prośbą o zarezerwowanie terminów na przyszły rok szkolny, co może świadczyć o tym, że projekt Więzienie Stracony Czas był trafiony w potrzeby placówek szkolnych, a także młodzieży.
Komentarze