„Julian Ochorowicz. Człowiek renesansu w czasach pozytywizmu”
20 września – 27 października 2013 r.
W Muzeum Regionalnym w Siedlcach w dniach 20 IX – 27 X 2013 roku będzie można obejrzeć wystawę pt: „Julian Ochorowicz. Człowiek renesansu w czasach pozytywizmu”. Ekspozycja przybliży barwną, ale nieco zapomnianą postać znaczącego przedstawiciela polskiego pozytywizmu - badacza psychologii, hipnotyzmu, mediumizmu (wywoływanie zjawisk paranormalnych za pośrednictwem mediów - osób), filozofa, publicysty, a także wynalazcy urządzeń do przenoszenia dźwięku i obrazu na odległość. Wystawa powstała na podstawie zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i ukazuje Juliana Ochorowicza jako wybitnego absolwenta warszawskiej uczelni. Autorką jej jest Lilianna Nalewajska z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, a współautorem Igor Strojecki – cioteczny prawnuk Juliana Ochorowicza. Zaprezentowane zostaną plansze oraz pamiątki rodzinne pochodzące ze zbiorów Igora Strojeckiego, takie jak: kopia maski pośmiertnej, fotografie i rękopisy, m.in. listy od Władysława Bełzy, Bolesława Prusa, Artura Oppmana, a także Jana Szczepanika i Bruno Abakanowicza do Juliana Ochorowicza.
Julian Ochorowicz - pierwowzór postaci wynalazcy inż. Ochockiego z powieści „Lalka”, prywatnie przyjaźnił się z Aleksandrem Głowackim od lat szkolnych, o czym opowie Igor Strojecki podczas wernisażu na wykładzie z prezentacją multimedialną pt: „Ochocki kontra «Faraon», czyli o przyjaźni Bolesława Prusa i Juliana Ochorowicza”.
Julian Ochorowicz (1850 – 1917) studiował na wydziale Matematyczno-Fizycznym Szkoły Głównej – uczelni polskiej działającej w latach 1862-1869 w Warszawie. Studia ukończył w 1872 r. na rosyjskim już Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z filozofii uzyskał na Uniwersytecie w Lipsku, a habilitację we Lwowie, gdzie został docentem psychologii empirycznej. Jego osiągnięcia w dziedzinie psychologii przysporzyły mu popularności w kraju i zagranicą, zwłaszcza we Francji, gdzie sprawował funkcję sekretarza generalnego Międzynarodowego Instytutu Psychologii w Paryżu.
Ochorowicz badał zagadnienia z dziedziny mediumizmu, i hipnotyzmu, które zaliczał do psychologii. Najważniejsza była dla niego wiedza zdobyta empirycznie. Zjawiska uznawane za nadprzyrodzone badał podczas seansów mediumicznych m. in. z włoską medium Eusapią Palladino. W seansach tych uczestniczyli m.in. Bolesław Prus, Sokrates Starynkiewicz czy Ignacy Matuszewski.
Julian Ochorowicz, obok Jana Szczepanika, zapisał się także w historii polskiej myśli technicznej. Jego wynalazki dotyczyły przenoszenia głosu i obrazu na odległość, fotografii barwnej oraz badania wrażliwości hipnotycznej człowieka. Swoje wynalazki – nowy typ mikrofonu i telefonu opatentował w Paryżu. Przyniosły mu one europejski rozgłos i nagrody na wystawach przemysłowych.
Komentarze