piątek, 22 listopada 2024 14:53
Reklama

Kometa stulecia

Pod koniec listopada, odkryta w zeszłym roku kometa ISON, przez wielu nazywana kometą stulecia przeleci tak blisko Słońca, że będzie ją można zobaczyć gołym okiem.
Kometa stulecia

Pod koniec listopada wszyscy będziemy świadkami prawdziwie kosmicznego pokazu fajerwerków. Wtedy to, na niebie pojawi się kometa ISON, przez wielu nazywana kometą stulecia przeleci tak blisko Słońca, że będzie ja można zobaczyć gołym okiem. 

Kometa została odkryta w ubiegłym roku przez astronomów Witala Nieuskiego z Białorusi oraz Artioma Nowiczonoka z Rosji, a jej nazwa pochodzi od pierwszych liter obserwatorium w Kisłowodsku, z którego została wypatrzona (ang. International Scientific Optical Network).


Kometa – małe ciało niebieskie (bryła o rozmiarach do kilkunastu km), które porusza się w układzie planetarnym i raz na jakiś czas, na bardzo krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej, np. Słońca. Ciepło gwiazdy powoduje, że kometa rozgrzewa się i ciągnie za sobą dwa warkocze: gazowy i pyłowy. Pyły, które pozostawia po sobie przelatująca kometa możemy często obserwować w postaci tzw. „spadających gwiazd”, czyli meteorów na nocnym niebie.

 

Jądro komety zbudowane jest z:

- odłamków skalno lodowych

- zestalonych gazów

- cząsteczek krzemianów i metali

 

Orbity komet są bardzo wydłużone. Zdarza się, że niektóre z tych ciał przylatują do swojej gwiazdy regularnie co kilka, kilkadziesiąt lub kilkaset lat. Mówimy wtedy, że kometa jest okresowa. Inne zaś pod wpływem sił grawitacyjnych zmieniają swoje orbity i nigdy już nie wracają. Zdarza się również, że kometa przechodzi tak blisko swojej gwiazdy, że zostaje całkowicie roztopiona i zniszczona.

Pochodzenie komet.

Komety powstały wskutek powolnego gromadzenia się kryształków lodowych i cząstek pyłu w trakcie tworzenia się Układu Słonecznego! Te małe i piękne ciała są więc świetnym źródłem na zdobycie informacji o warunkach jakie panowały przed utworzeniem Słońca i Planet.

 

Niektórzy naukowcy twierdzą, że istnieje sferyczny obłok (znany jako Obłok Oorta), który składa się z pyłów, cząstek, planetoid i komet, które uformowały się podczas powstawania naszego Układu Słonecznego. Zaburzenia grawitacyjne jakie w nim zachodzą powodują, że raz na jakiś czas kometa zostaje wytrącona ze swojej orbity i leci w kierunku naszej gwiazdy.

źródło: Siedleckie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Polskie Radio, 


Podziel się
Oceń

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama