piątek, 22 listopada 2024 09:56
Reklama

Bezpieczne Ferie

W związku z rozpoczęciem ferii zimowych na terenie województwa mazowieckiego organizatorom wyjazdów dla dzieci i młodzieży przypominamy o możliwości skontrolowania przed wyjazdem autokaru, którym podróżować będą uczniowie. Szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej www.tv-wschod.pl
Bezpieczne Ferie

W związku z rozpoczęciem ferii zimowych na terenie województwa mazowieckiego organizatorom wyjazdów dla dzieci i młodzieży przypominamy o możliwości skontrolowania przed wyjazdem autokaru, którym podróżowali będą uczniowie.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zorganizowane formy wypoczynku to dla policji bardzo ważna sprawa. W naszych działaniach dużą wagę przywiązujemy do zapobiegania sytuacjom, które mogą spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia, szczególnie jeżeli chodzi tu o dzieci i młodzież. Jedną z akcji prowadzonych przez Policję są kontrole autokarów. Zachęcamy opiekunów, przede wszystkim do powiadamiania o takich wyjazdach, co umożliwi przeprowadzenie gruntownej kontroli autokaru.

Organizatorzy którzy chcą aby autokar przed wyjazdem został skontrolowany przez policję, mogą ten fakt zgłosić najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem do Naczelnika WRD podinsp. Marka Myszkiewicza tel. 25-643-26-28 lub jego zastępcy podinsp. Krzysztofa Skupa tel. 25-643-21-21. Kontrole prowadzone są na parkingu przy ul. Wiszniewskiego 4 (NoveKino)

Uczestnikom wyjazdów życzymy niezapomnianych wrażeń na podczas zimowego wypoczynku oraz szerokiej drogi.

Na Mazowszu, a co z tego wynika również na terenie pow. siedleckiego, rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają do 28 lutego. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych wypoczywających w naszym województwie czuwać będą policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznego wypoczynku.

Okres zimowych ferii, to czas wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Weryfikowane będzie wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także wymagane dokumenty, przestrzeganie czasu pracy kierowców i ich trzeźwość. Policjanci będą też zwracać uwagę na dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

Poradnik:

  • Upewnijmy się, że przygotowaliśmy samochód do podróży. Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.
  • Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.
  • Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych, czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety niektóre z dzieci nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.
  • Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!
  • Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.
  • Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
  • Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior.
  • Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.
  • Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.
  • Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.
  • Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.

Rady dla najmłodszych:

  • Do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.
  • Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze - nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu.
  • Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał. Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała. W przypadku, gdy lód się załamie:
  • nie wpadaj w panikę,
  • nie wykonuj zbędnych ruchów,
  • działaj szybko i zdecydowanie,
  • złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
  • staraj się wypełznąć na lód,
  • trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.

Zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.

Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bardziej bezpieczniejszy.

W wielu miastach zorganizowano specjalne punkty, w których policjanci, będą sprawdzać stan techniczny wyjeżdżających na ferie autokarów. To wszystko w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 998 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama