Szczypiorniak na plaży
W najbliższy piątek, 27 czerwca siedleccy kibice piłki ręcznej będą mieli okazję do obejrzenia niezwykle interesującego meczu, ale tym razem plażowej odmiany szczypiorniaka. W pokazowym spotkaniu zagrają dwie czołowe drużyny w kraju - aktualny mistrz Polski BHT Juko Piotrkowianin Piotrków Trybunalski oraz BHT Vambresia - Reflex Wąbrzeźno (5 miejsce).
Spotkanie odbędzie się 27 czerwca o godz. 18.30 na nowym boisku do „plażówki” nad siedleckim Zalewem „Muchawka” (dojazd ul. Mazowiecką). Głównym organizatorem spotkania jest zawodnik UKS „Prus” Siedlce i jednocześnie nauczyciel WF w Publicznym Gimnazjum nr 1, Emil Kożuchowski.
Plażowa odmiana piłki ręcznej jest niezwykle interesującą i emocjonującą grą. Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 połowy po 10 minut każda, a w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Gra się używając rąk, dozwolone jest "rzucanie się" na piłkę. Boisko do gry ma wymiary 27 x 12 metrów, a jego nawierzchnię stanowi piasek. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których "zwykła bramka" to 1 punkt, a "spektakularna bramka" to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. "punktów meczowych" (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy ; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe). Dogrywki odbywają się w tzw. systemie "SHOOT-OUT".
Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza, co stanowi oficjalną datę narodzin tej dyscypliny sportu. W założeniu miała być połączeniem sportu i zabawy. Z biegiem czasu została jednak zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która w 1994 roku stworzyła pierwszą "oficjalną" wersję przepisów gry. Od tego czasu plażowa piłka ręczna dynamicznie rozwija się na całym świecie zdobywając coraz większą popularność. Stała się oficjalną dyscypliną sportową z własnymi zasadami i mistrzostwami.
Komentarze