niedziela, 20 kwietnia 2025 16:30
Reklama
Reklama
Reklama

Dziedziczenie nieruchomości — co warto wiedzieć?

Dziedziczenie nieruchomości to proces regulowany przez przepisy prawa, który często wiąże się z wieloma formalnościami oraz koniecznością podjęcia odpowiednich działań. Warto zapoznać się z podstawami tego zagadnienia, aby uniknąć błędów i zapewnić sprawne przeprowadzenie procedur.
  • 10.02.2025 13:57
Dziedziczenie nieruchomości — co warto wiedzieć?

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, uwzględniające istotne aspekty prawa spadkowego oraz podziału majątku.

Podstawy prawne dziedziczenia nieruchomości

Dziedziczenie nieruchomości w Polsce odbywa się na podstawie przepisów prawa spadkowego (sprawdź tutaj: https://adwokatjaniga.pl/specjalizacje/prawo-spadkowe/), które reguluje dziedziczenie ustawowe i testamentowe. Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu, obowiązuje porządek dziedziczenia ustawowego, w którym priorytet mają najbliżsi członkowie rodziny: małżonek, dzieci, a w dalszej kolejności rodzice oraz rodzeństwo.

W przypadku dziedziczenia testamentowego nieruchomość przechodzi na wskazane osoby zgodnie z treścią testamentu, pod warunkiem że dokument spełnia wymogi formalne. Warto zaznaczyć, że testament może być sporządzony w formie pisemnej, notarialnej lub ustnej w obecności świadków.

Podział majątku a spadek

Kiedy nieruchomość stanowi część spadku, konieczne jest przeprowadzenie procedury związanej z jej podziałem. Jeśli spadkobierców jest kilku, mogą oni zdecydować o współwłasności nieruchomości, sprzedaży i podziale uzyskanych środków lub przekazaniu jej jednemu ze spadkobierców za odpowiednią spłatą.

W przypadku konfliktów między spadkobiercami, konieczne może się okazać skierowanie sprawy do sądu. W postępowaniu sądowym zostają ustalone udziały każdego z uczestników oraz sposób podziału majątku.

Podział majątku może również wiązać się z koniecznością uregulowania zobowiązań finansowych (np. spłaty hipoteki, czy kwestii podatkowych). Warto pamiętać, że dziedziczenie nieruchomości niesie za sobą obowiązek uiszczenia podatku od spadków i darowizn, chyba że spadkobierca jest zwolniony z tego obowiązku na podstawie przepisów prawa.

Więcej informacji na temat podziału majątku znajdziesz tutaj: https://adwokatjaniga.pl/podzial-majatku/.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W procesie dziedziczenia nieruchomości szczególną uwagę powinno się zwrócić na kwestie formalne. Należy zadbać o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia lub uzyskanie postanowienia sądu o nabyciu spadku. Te dokumenty są niezbędne, aby móc wpisać nowe dane właściciela do księgi wieczystej.

Nie można zapominać o potencjalnych zobowiązaniach finansowych spadkodawcy, które mogą obciążać nieruchomość. Dlatego przed przyjęciem spadku warto dokładnie sprawdzić sytuację majątkową i ewentualne długi. Istnieje również możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. To wygodna opcja, która ogranicza odpowiedzialność za długi do wartości majątku.

Dziedziczenie nieruchomości to proces wymagający znajomości przepisów oraz formalności. Skorzystanie z usług specjalistów, np. kancelarii adwokackiej Adwokat Janiga (https://adwokatjaniga.pl/specjalizacje/prawo-nieruchomosci/), może znacznie ułatwić przeprowadzenie procedur oraz uniknięcie nieporozumień.

Zachęcamy do kontaktu z profesjonalistami, którzy przeprowadzą Cię przez zawiły proces dziedziczenia nieruchomości.

Artykuł sponsorowany


zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Reklama