PIT-37 - co to za formularz i kto go składa?
Choć sformułowanie PIT-37 wielu z nas nie jest obce, często nie wiemy, co kryje się pod tą skrótową nazwą. PIT to nic innego jak skrót podatku od osób fizycznych, z ang. Personal Income Tax. PIT-37 to numer formularza, jeden z rodzajów deklaracji podatkowej. Kto składa PIT-37? Do jego złożenia zobowiązani są podatnicy, którzy deklarują swoje zarobki oraz rozliczanie podatku przez płatników, czyli pośredników pomiędzy urzędem skarbowym a podatnikiem. Płatnikiem zazwyczaj jest pracodawca — osoba, która wypłaca nasze wynagrodzenie. Jednocześnie co miesiąc uiszcza zaliczkę na podatek dochodowy na konto właściwego urzędu skarbowego. Nie jest to jednak jedyny podmiot, który jest płatnikiem. Bardzo często płatnikiem będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to sytuacji, kiedy pobieramy świadczenia wypłacane przez ZUS, np. zasiłek chorobowy, lub macierzyński. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Urzędu Pracy, który wypłaca świadczenia w postaci zasiłku dla bezrobotnych.
Przychody podlegające rozliczeniu w PIT-37
Deklarację PIT-37 składają ci podatnicy, którzy w roku podatkowym osiągnęli przychody z tytułu m.in. wynagrodzenia za pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, stypendiów lub zasiłków, rent i emerytur.
Podatnicy PIT-37 podlegają opodatkowaniu stawką 18% lub 32%. Do rozliczenia niezbędny jest formularz PIT-11, który otrzymujemy od pracodawcy, lub innego płatnika. Na podstawie danych z PIT-11 uzupełniamy dane w PIT-37.
Do kiedy składamy PIT 37?
Najważniejszą kwestią to termin złożenia deklaracji. Dla podatników PIT-37 czas na to jest do 30 kwietnia. W tym roku nie zostanie on przedłużony o ani jeden dzień dłużej, co miało miejsce w poprzednich latach, kiedy ostatni kwietnia przydał na dzień wolny od pracę, np. niedzielę. Wówczas ustawodawca zdecydował o przedłużenia czasu na złożenie deklaracji do 2 maja. W tym roku należy dokonać tego do końca kwietnia. Warto jednak wypełnić deklarację dużo wcześniej, aby w razie ewentualnych problemów, nie przekroczyć ustawowego terminu. Dodatkowym terminem wprowadzonym w tym roku jest czas dla pracodawców, którzy muszą przesłać fiskusowi formularze PIT-11. Mieli na to czas do końca stycznia. Następnie w terminie do 28 lutego PIT-11 musi zostać przekazany pracownikowi.
Jak się rozliczyć z podatku PIT?
Możliwości rozliczenia podatku PIT i złożenia deklaracji, jest co najmniej kilka. Możemy wybrać rozliczenie tradycyjne (papierowe), rozliczenie online w programie internetowym, oraz najnowsze rozwiązanie, czyli Twój e-PIT. Choć tradycyjne rozliczenie deklaracji ciągle ma swoich zwolenników, jest to najbardziej czasochłonny proces, dodatkowo obarczony dużym ryzykiem pomyłki. Deklarację na tradycyjnym formularzu składamy osobiście w urzędzie skarbowym. Musimy do niego pojechać, co dodatkowo obarcza nas kosztami dojazdu, oraz czasu, oraz nierzadko odstać spory czas w długich kolejkach. Zanim jednak złożymy deklarację, musimy ją samodzielnie wypełnić, co w przypadku nieznajomości zasad podatkowych, może być problematyczne. Wiele osób korzysta z usług księgowych lub osób biegłych w sprawach podatkowych, co niestety znów wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Coraz popularniejsze są za to rozliczenia online. Można skorzystać z nich poprzez popularne programy internetowe do wypełniania formularzy PIT. Wówczas program domyślnie sam podpowiada właściwe pola, które należy wypełnić. Dodatkowo wskazuje, z których miejsc w PIT-11 należy przepisać właściwe kwoty, co pozwala na uniknięcie pomyłki i nieprawidłowe umieszczenie danych w formularzu. Na koniec program samodzielnie wylicza należny podatek do zapłaty, lub kwotę zwrotu.
Najnowszym rozwiązaniem jest tak zwany Twój e-PIT, czyli platforma skarbowa, stworzona przez administrację skarbową dla wszystkich podatników PIT-37. Logując się na stronie Twój e-PIT, możemy zapoznać się z gotowym, już całkowicie wypełnionym przez urząd, swoim zeznaniem podatkowym. Jeżeli wskazane w deklaracji kwoty zgadzają się z naszym PIT-11 możemy zaakceptować zeznanie i odesłać je do urzędu skarbowego. Korzystanie z tej formy rozliczenia jest najszybsze i nie wymaga żadnej wiedzy podatkowej.
Nie tylko Twój e-PIT
Twój e-PIT to nie jedyny system umożliwiający rozliczenie podatku drogą internetową. Równie przyjazny sposób rozliczania tegorocznego zeznania PIT umożliwia platforma PITax.pl, która daje możliwość wypełnienia PITu za rok 2018/2019 przeprowadzając podatnika, krok po kroku, przez proces uzupełniania dokumentu podatkowego.