Czym różnią się rozdzielczości obrazu?
Przypomnijmy: rozdzielczość to po prostu wysokość i szerokość, wyrażana w pikselach. Możemy mieć do czynienia z rozdzielczością ekranu – jest to tzw. rozdzielczość natywna danego urządzenia, czyli parametr mówiący o tym, ile pikseli tworzy dany ekran. Podobnie rozdzielczość danego pliku (filmu lub obrazka) to jego wymiary w pikselach. Najlepiej, jeżeli rozdzielczość sygnału jest taka sama jak rozdzielczość ekranu. W przeciwnym wypadku obraz musi być dopasowany do rozdzielczości natywnej, co zawsze odbywa się kosztem jego jakości.
Do niedawna najpopularniejszym formatem, jeśli chodzi o telewizję, było HD. Rozdzielczość ta występuje w dwóch wariantach: 720p (1280 x 720 pikseli) oraz 1080p (1920 x 1080 pikseli). Z czasem jednak technologia poszła do przodu, a na rynku zaczęły pojawiać się bardzo duże telewizory firm takich jak LG czy Samsung. 4K, nowa rozdzielczość, to sposób na ostry obraz na ekranie nawet o dużej przekątnej. Polega on na wykorzystaniu obrazu o rozdzielczości 4096 x 2160, czyli praktycznie dwa razy większego niż 1080p. Czy 4K to to samo, co UHD, czyli skrót wykorzystywany w materiałach między innymi firmy Samsung? UHD to wprawdzie nieco inny standard pod względem zarówno parametrów (UHD to rozdzielczość 3840 x 2160), jak i wykorzystania (4K dotyczy głównie projekcji kinowych), natomiast potocznie bardzo często używa się tych terminów zamiennie. Jeżeli zatem porównujemy telewizor np. Sony 4K i Samsung UHD, to pamiętajmy, że w praktyce chodzi o ten sam standard jakości obrazu.
Co daje rozdzielczość 4K?
Warto powiedzieć sobie szczerze, że aby w pełni docenić 4K, potrzebny jest duży ekran, na którym widać będzie wszystkie szczegóły. Telewizory Samsung UHD zaczynają się od około 50 cali, podczas gdy np. LG oferuje rozdzielczość 4K od minimum 43 cali. Wciąż jest to dosyć duży ekran, którego komfortowe oglądanie wymaga zachowania optymalnej odległości od ekranu. Producenci telewizorów rekomendują, by oglądać z odległości nie mniejszej niż dwukrotność szerokości ekranu i nie więcej niż jej czterokrotność.
Jeżeli natomiast mamy odpowiednie warunki, rozdzielczość 4K nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o powszechnie dostępny obraz wysokiej jakości. Wiele osób zadaje sobie pytanie: w jaki sposób wykorzystać telewizor w rozdzielczości 4K, skoro wciąż niewiele stacji telewizyjnych obsługuje taki standard? Najnowsze telewizory posiadają jednak superwydajne procesory, które w czasie rzeczywistym dokonują tzw. upscalingu. Jest to proces inteligentnego zwiększania rozdzielczości obrazu, by pomimo niższej rozdzielczości źródłowej był on ostry na ekranie 4K.
Warto też wiedzieć, że na rynku już są urządzenia obsługujące rozdzielczość jeszcze większą niż 4K. Samsung wprowadził ostatnio flagowy telewizor o przekątnej ekranu aż 98 cali, który obsługuje rozdzielczość 8K. Ten gigantyczny ekran ma aż 7680 x 4320 pikseli!