Czy można przerobić szambo na przydomową oczyszczalnię?
Nic więc dziwnego w tym, że właściciele gospodarstw, którzy wiele lat temu zaopatrzyli się w tradycyjne szambo, zastanawiają się nad przerobieniem go w przydomową oczyszczalnię ścieków. Na rynku można znaleźć wiele firm, które zachęcają do takiego kroku oraz oferują pomoc w tym zakresie. Warto jednak podejść do tego tematu rozsądnie i sprawdzić dostępne możliwości, w tym to, jak cała procedura wygląda w praktyce i czy jest w ogóle dopuszczalna. Pod pojęciem przerobienia szamba mamy na myśli wykorzystanie go jako jednego z głównych elementów przydomowej oczyszczalni, a więc zbiornika, w którym miałby odbywać się proces neutralizacji nieczystości. W takim kontekście, wspomniana już “przeróbka” nie jest możliwa, zarówno z prawnego, jak i technicznego punktu widzenia. Tego rodzaju konstrukcja nie przeszłaby bowiem testów wytrzymałościowych i wielu innych.
Budowa oczyszczalni ścieków - co należy wiedzieć?
Jeśli w grę nie wchodzi przerobienie szamba to jaki krok będzie odpowiedni? Najlepiej wybudować przydomową oczyszczalnię od podstaw. Można to zrobić w miejscu dotychczasowego szamba albo w jakimkolwiek innym, byle z zachowaniem wymaganych prawem odległości m.in. od granicy działki, innych instalacji czy zabudowań. Do wyboru mamy wiele rodzajów oczyszczalni, w tym drenażowe, z filtrem roślinnym czy osadem czynnym albo biologiczne. Kluczem do sukcesu jest wybór takiej, która będzie optymalna w danych okolicznościach. Z pomocą przychodzą tutaj profesjonalne firmy, które zajmują się doborem i montaże oczyszczalni na co dzień i na pewno znajdą najkorzystniejsze rozwiązanie.
Czy warto wybudować przydomową oczyszczalnię w 2025 roku?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bardzo skuteczne, nie wymagają obsługi czy dużych nakładów finansowych, a ich atutem jest także to, że są proekologiczne. Nie mamy tutaj bowiem do czynienia z marnowaniem wody, a do neutralizacji nieczystości wykorzystuje się zasoby naturalne. Względy ekologiczne sprawiają też, że na budowę takiej oczyszczalni można otrzymać dofinansowanie, dzięki czemu rozwiązanie to staje się jeszcze bardziej opłacalne, szczególnie biorąc pod uwagę niewielkie koszty eksploatacyjne. Warto też dodać, że w przypadku instalacji o niewielkiej wydajności, która jest idealna do domów jednorodzinnych, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę, lecz jedynie zgłosić inwestycję we właściwym starostwie.