sobota, 30 listopada 2024 04:32
Reklama

Dlaczego warszawscy periodontolodzy polecają kiretaż? Zobacz, na czym polega i jakie przynosi korzyści

Choroby przyzębia oraz stany zapalne dziąseł wymagają interwencji lekarza periodontologa. Aby poprawić stan zdrowia jamy ustnej, najczęściej przeprowadza się kiretaż, który jest uznawany za jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia schorzeń przyzębia. Dowiedz się, na czym polega procedura i jakie korzyści zdrowotne przynosi!
Dlaczego warszawscy periodontolodzy polecają kiretaż? Zobacz, na czym polega i jakie przynosi korzyści

 

Co to jest periodontologia i czym jest kiretaż?

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia. Specjaliści z tej dziedziny oferują szeroką gamę zabiegów mających na celu poprawienie stanu zdrowia jamy ustnej. Jednym z nich jest kiretaż. 


 

To procedura stomatologiczna przeznaczona dla pacjentów cierpiących na zapalenie dziąseł. Stosuje się ją w sytuacji, kiedy usunięcie kamienia nazębnego nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Zabieg polega na usunięciu ziarniny zapalnej oraz skupisk bakterii z kieszonek dziąsłowych. Między innymi dzięki temu zabiegowi można skutecznie wspomóc regenerację tkanek i utrzymać zdrowie dziąseł. 

Kiretaż – rodzaje i przebieg zabiegu

Wyróżnia się dwa rodzaje kiretażu: zamknięty i otwarty. To, który z nich zostanie przeprowadzony, zależy przede wszystkim od tego, jak głębokie są kieszonki z kamieniem. 


 

Kiretaż zamknięty stosowany jest u pacjentów, u których patologiczne kieszonki dziąsłowe nie przekroczyły 5 mm głębokości. W trakcie zabiegu specjalista przy użyciu specjalnego narzędzia (kiretu) podnosi płat śluzówki, by mieć dostęp do zmienionej powierzchni i móc ją dokładnie oczyścić z nagromadzonych resztek pokarmowych, osadu oraz ziarniny zapalnej. Procedura trwa około 30–60 minut i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. 


 

Z kolei kiretaż otwarty dotyczy kieszonek głębokich, powyżej 5 mm. W tym przypadku periodontolog musi naciąć dziąsło, odsłonić obszar korzenia i dokładnie oczyścić szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem. Na koniec obszar jest dezynfekowany i zakładane są szwy. Podobnie jak w przypadku kiretażu zamkniętego, zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie czuje żadnego bólu. 

Najlepszy periodontolog przedstawia korzyści kiretażu

Osoby cierpiące na choroby przyzębia doskonale wiedzą, z jakimi objawami wiążą się schorzenia. Ból, nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie podczas szczotkowania, nadwrażliwe dziąsła i ich obrzęk to tylko niektóre z dolegliwości. Oprócz tego długo nieleczone choroby dziąseł niosą ze sobą ryzyko utraty zębów. Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a jedną z najbardziej efektywnych metod zwalczania tego typu schorzeń jest omawiany kiretaż. Jak stwierdza periodontolog z Dental Fraternity w Warszawie, tego typu procedura pozwala na: 

eliminację zapalenia,

wzmocnienie stabilności zębów,

zmniejszenie ryzyka utraty zębów.


 

To jednak nie wszystko. Dzięki zabiegowi można zminimalizować, a nawet usunąć problem krwawiących dziąseł i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Po kiretażu pacjenci przestają też odczuwać ból w trakcie jedzenia.

Kiretaż – skutki uboczne

Jeśli pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, nie powinny pojawić się żadne skutki uboczne. Jedynie w przypadku kiretażu otwartego, wymagającego nacięcia dziąsła, mogą pojawić się pewne dolegliwości, takie jak: 

tkliwość w miejscu wykonywanego zabiegu, 

krwawienie, 

obrzęk,

zmiana zabarwienia dziąsła. 

Objawy powinny minąć wraz z zagojeniem się rany. Jeśli jednak sytuacja wygląda niepokojąco bądź symptomy nasilają się, należy skonsultować się ze specjalistą.


Podziel się
Oceń

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Siedlce

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Reklama