Jak będzie wyglądał rynek pracy w Siedlcach w 2024?
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce w grudniu 2023 roku przekroczyło 7,6 tys. złotych brutto, a szacunkowa stopa bezrobocia wyniosła 5,1%. Jak sytuacja wyglądała w województwie mazowieckim? Na kogo w 2024 roku będzie czekać praca Siedlce? Sprawdź, kto w regionie zarabia najwięcej i kogo będą poszukiwać pracodawcy.
Zarobki na Mazowszu – kto zarabia najwięcej?
8588 złotych brutto – tyle w grudniu 2023 wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Tym samym mazowieckie znalazło się na 1. miejscu wśród województw z najwyższymi zarobkami. Dla porównania najmniejsze przeciętne wynagrodzenie wynosiło 6132 złotych brutto w województwie warmińsko-mazurskim.
Najlepiej opłacani byli pracownicy z sektora informacji i komunikacji, a najgorzej – z administrowania i działalności wspierającej. Najwyższe zarobki w regionie wyniosły 12 741 złotych brutto, najniższe ponad połowę mniej – 6311 złotych brutto.
Kto może liczyć na wysokie zarobki w 2024 roku? Według przewidywań ekspertów trendy na rynku pracy nie ulegną większym zmianom. Najlepiej opłacana wciąż będzie branża IT – nie tylko informatycy, ale również osoby znające języki programowania czy obsługujące nowe technologie i aplikacje. Na wyższe zarobki będą mogli liczyć też specjaliści, których brakuje na polskim rynku, czyli spawacze, ślusarze czy elektrycy. Szukanie pracy w dowolnym sektorze gospodarki ułatwi CV przygotowane z pomocą narzędzia, jakim jest kreator CV online.
Jaka praca w Siedlcach jest dostępna „od ręki”?
Szacunki MRPiPS na grudzień 2023 stwierdzają bezrobocie na poziomie 5,1%, co oznacza niewielki, bo o 0,1%, wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca. Praca Siedlce nie powinna być z tego powodu trudniej dostępna, a w niektórych zawodach można nawet liczyć na zatrudnienie „od ręki”.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu nie uległa zmianom – wynosiła 4,1%, więc mniej niż średnia w kraju. Mimo to do urzędów pracy w regionie zgłoszono ponad 2 tys. mniej wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (-13,2%). Jednak są zawody, w których w 2024 roku przewidywany jest duży deficyt poszukujących zatrudnienia. Praca w powiecie siedleckim ma być szczególnie łatwo dostępna w następujących profesjach:
kierowcy autobusów;
lakiernicy;
lekarze;
nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
nauczyciele przedmiotów zawodowych;
ogrodnicy i sadownicy;
pielęgniarki i położne;
pracownicy przetwórstwa spożywczego;
pracownicy służb mundurowych;
psycholodzy i psychoterapeuci;
samodzielni księgowi;
sprzedawcy i kasjerzy.
Ze względu na nieodpowiadające kandydatom warunki pracy lub niespełnianie przez nich wymagań stawianych przez pracodawców poszukiwanymi pracownikami mają być również przedstawiciele 65 innych zawodów deficytowych. Są wśród nich: administratorzy stron internetowych, betoniarze i zbrojarze, brukarze, dentyści, floryści, fryzjerzy, graficy komputerowi, kosmetyczki, kucharze, listonosze i kurierzy, magazynierzy, opiekunki dziecięce, personel sprzątający, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy poligraficzni, pracownicy socjalni oraz przetwórcy mięsa i ryb.
Kogo szukają firmy na Mazowszu?
Główne sektory gospodarki w regionie to handel, IT, telekomunikacja, ubezpieczenia, usługi finansowe i przemysł samochodowy. W tych branżach prognozowana jest równowaga popytu i podaży. Według Barometru Zawodów praca w województwie mazowieckim 2024 to głównie stanowiska związane z branżą budowlaną, służbą zdrowia, oświatą oraz transportem i gospodarką magazynową.
Oferty pracy mają dotyczyć wyspecjalizowanych pracowników budowlanych (betoniarze, stolarze, dekarze, monterzy instalacji, tynkarze, mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych), kierowców samochodów ciężarowych i magazynierów czy nauczycieli (przedmioty ogólnokształcące, praktyczna nauka zawodu, szkoły specjalne i oddziały integracyjne). Będzie brakować też chętnych do pracy w zawodach fizjoterapeuty i masażysty, opiekuna osób starszych lub osób z niepełnosprawnościami, piekarza i spawacza. W wielu z tych profesji czeka praca dla uchodźców.
Komentarze