Bardzo istotne i potrzebne jest wspólne działanie na rzecz przyciągania wielkich inwestycji infrastrukturalnych do naszego regionu. Takiego zaangażowania wymaga z pewnością budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku łączącym Lublin z Białymstokiem. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny i oczekiwany jest to odcinek drogowy, który pozwoli otworzyć Polskę Wschodnią, a w szczególności nasz region Polski Środkowo-Wschodniej w kierunku południowym i północnym. Ten odcinek drogi ekspresowej jest potrzebny Polsce Wschodniej, niczym tlen. Mogą o tym zaświadczyć wszyscy ci, którzy podróżują wzdłuż granicy wschodniej obecną drogą nr 19, a także ci, którzy żyją w sąsiedztwie uciążliwości i niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą ta droga w obecnym kształcie. Chyba żaden inny odcinek drogowy w naszym regionie nie był obiektem tak wielu solennych deklaracji politycznych, które jak dotąd nie zdołały znaleźć odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nadszedł czas, aby w duchu współpracy podjąć wytężone działania, na rzecz ostatecznego umieszczenia tej inwestycji w rządowym dokumencie, który daje gwarancję jego finansowania.
Kolejną pilną potrzebą inwestycyjną jest budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy, która pozwoli w znaczącym stopniu przekierować ruch tranzytowy poza obecną 2 i ułatwić połączenie społeczne i gospodarcze Polski Wschodniej z centrum naszego Kraju. Ma ona ponadto niebagatelne znaczenie w kontekście całościowego domknięcia krajowego układu drogowego w aglomeracji warszawskiej, którego beneficjentami będzie cała Polska.
Obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prowadzi konsultacje publiczne projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, a więc dokumentu, który określa kierunki rozwoju sieci autostrad, dróg ekspresowych i pozostałych dróg krajowych w Polsce wraz z gwarancją finansowania konkretnych inwestycji, które każdorazowo wykazywane są na tzw. liście podstawowej programu.
Choć w projekcie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 figuruje zadanie pod nazwą Budowa drogi S19 od Lublina do Rzeszowa to biorąc perspektywę do 2023r. niezbędnym jest przedłużenie tej inwestycji od Lublina do Białegostoku. W zapisach projektu Programu nie figuruje on wcale. Także w konsultowanym projekcie Programu zakłada się tylko budowę 14,6 km autostrady A2 na odcinku w. Lubelska – początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego.
Odcinek A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce i A2 Siedlce – granica państwa znajdują się na liście rezerwowej. Warunkiem tego, aby te drogi były budowane jest umieszczenie ich w Programie Budowy Dróg Krajowych wraz z zabezpieczeniem środków finansowych.
W formularzu konsultacji publicznych należy umieścić żądania realizacji odcinka drogi ekspresowej S19 na odcinku łączącym Lublin z Białymstokiem i jego pełnego finansowania już od roku 2015, a także o zawarcie w projektowanym Programie zadania inwestycyjnego tj. Odcinka autostrady A2 Mińsk Mazowiecki – Siedlce i A2 Siedlce – granica Państwa z zapewnieniem ich finansowania. Z punktu widzenia interesu politycznego i gospodarczego Polski te drogi są ważniejsze niż zawarta w projekcie Programu budowa 328,6 km drogi ekspresowej S6 przebiegającej przez województwa zachodniopomorskie i pomorskie wzdłuż morza.
Termin konsultacji publicznych upływa 30 stycznia 2015 roku.
Uwagi do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 można zgłaszać w następujący sposób:
-
na dedykowanym formularzu przesyłając na adres e-mail: [email protected],
-
na dedykowanym formularzu przesyłając tradycyjną drogą pocztową na adres Departamentu Dróg i Autostrad: ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MIiR),
-
na dedykowanym formularzu składając osobiście w siedzibie MIiR (Kancelaria Główna),
-
składając ustnie do protokołu w MIiR ul. Chałubińskiego 4/6 w Warszawie (bud. A pok. 46 w godz. 9.00-15.00).
W zależności od wybranej formy komunikacji w tytule wiadomości e-mail lub na kopercie należy dopisać: „Konsultacje publiczne projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”.
Strony internetowe Programu:
http://www.mir.gov.pl/transport/infrastruktura_drogowa/program_budowy_drog_krajowych/program20142023/strony/program_2014_2023.aspx
http://www.mir.gov.pl/Transport/Infrastruktura_drogowa/Program_Budowy_Drog_Krajowych/program20142023/Documents/PBDK_2014_2023_22_12_2014.pdf
Komentarze