Planowane widowisko muzyczno-taneczne o zasięgu ponadregionalnym będzie prezentować umiejętności Polonii zamieszkałej na stałe za granicami Polski. Z gościnnym występem zawita Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz, który jest najdłużej nieprzerwanie funkcjonującym zespołem artystycznym w Siedlcach. Uroczystość odbędzie się na placu przy kościele pw. Św. Józefa na ul. Sokołowskiej 124 w Siedlcach.
Na scenie pojawią się następujące zespoły:
-Kapela LIPKA z Zaolzia (Czechy). Z tego pięknego zakątka ziemi przyjadą nasi rodacy, polscy górale, aby zaprezentować tradycyjną dla tamtego regionu muzykę i pieśni.
-Zespół Pieśni i Tańca POLANIE ZNAD DNIEPRU z Kijowa (Ukraina). Prócz pięknej prezentacji artystycznej tradycji ludowych i obrzędów polskich i ukraińskich , głównym celem zespołu jest ożywienie kontaktów między młodzieżą polskiego pochodzenia, promocja kultury, nawiązanie kontaktów z zespołami folklorystycznymi.
Zespół Pieśni i Tańca TROCZANIE z Trok (Litwa), który nieprzerwanie koncertuje od ponad 30 lat. W swoim repertuarze „Troczanie” mają ponad 200 utworów. Są to pieśni polskie, litewskie, karaimskie, wileńskie, trockie oraz różnych regionów Polski; pieśni ludowe, kolędy, patriotyczne, wojenne, dawne i współczesne. Grupa taneczna prezentuje publiczności tańce trockie, polskie, regionu wileńskiego oraz taniec karaimski. Wspólny występ pozwoli zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków oraz da możliwość zaprezentować swoje umiejętności artystyczne publiczności.
Całość przedsięwzięcia dopełnią Koła Gospodyń Wiejskich, które zaprezentują pyszne potrawy, które będzie można skosztować. Zapraszamy także na stoisko „Ukraińska Wyszywanka”, gdzie można będzie spróbować potraw ukraińskich. Przewidziane są atrakcje dla dzieci z „Animacje, że Mucha nie Siada”.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
O Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”:
Stowarzyszenie Wspólnota Polska od 30 lat aktywnie wspiera polskie organizacje poza granicami
kraju oraz grupy nieformalne w zakresie różnych działań, których wspólnym mianownikiem jest
podtrzymywanie, krzewienie, promowanie i integrowanie środowisk polonijnych. Posiadamy w tym
zakresie ogromne doświadczenie. Realizowane przez nas projekty finansowane ze środków
publicznych zawsze były rozliczane na czas, prawidłowo dokumentowane oraz starannie i należycie
archiwizowane. Wcześniejsza działalność SWP związana jest ze wspieraniem różnych aspektów i
dziedzin życia Polonii oraz INTEGROWANIA ŚRODOWISK POLONIJNYCH poprzez wsparcie zarówno
mediów, placówek gromadzących Polonię, ośrodków naukowych, oświatowych i opiniotwórczych.
charytatywnemu, ale też szerzeniem kultury, sztuki, sportu.
Komentarze