Gdzie w Europie są płatne drogi?
Państw, w których nie ma kompletnie płatnych dróg, jest naprawdę niewiele. Nawet w Niemczech, gdzie wszystkie autostrady są darmowe dla samochodów osobowych, znajdziemy dwa płatne przejazdy. Dotyczą one jednak tuneli, które łączą dwa brzegi rzek. Lista państw z płatnymi drogami jest jednak dosyć spora. Zaliczamy oczywiście do niej również Polskę, w której należy zapłacić między innymi za przejazd fragmentami drogi A1, A2, A4. Wiele informacji na temat europejskich autostrad i opłat, które na nich obowiązują, możemy posiąść z pomocą strony https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/.
Kraje z punktami poboru opłat
Dużo państw w Europie korzysta z tego samego systemu pobierania opłat drogowych co Polska. Mowa tu po prostu o bramkach, przez które przejeżdżając, należy zapłacić ustaloną kwotę. Bramki spotkamy we Włoszech, Francji, Hiszpanii, a także w Chorwacji. Główne różnice to sposób wnoszenia opłat. W niektórych państwach dostępne są bowiem systemy elektronicznego poboru, z których korzystanie może być niezwykle opłacalne. Świetnym tego przykładem jest Hiszpania.
Jeżdżąc przez Hiszpanię korzystanie z elektronicznego poboru opłat, jest niesamowicie korzystne z dwóch względów. Po pierwsze dzięki temu można omijać często niemałe korki tworzące się na bramkach poboru. Druga zaleta jest jednak jeszcze bardziej istotna. Opłacanie podróży z pomocą elektronicznego systemu jest aż o 50% tańsze, niż w wypadku gdybyśmy wnosili opłatę na specjalnych bramkach służących do poboru opłat od przejeżdżających kierowców. Z tego powodu osoby, które sporo podróżują po Hiszpanii, powinni zastanowić się nad skorzystaniem z elektronicznego systemu.
Kraje z winietami
W wielu europejskich państwach do dziś korzysta się z systemu winiet, czyli fizycznych lub elektronicznych dowodów wniesienia opłaty za korzystanie z systemu dróg na przykład ekspresowych. Państwa, w których są one konieczne to Czechy, Austria, Słowenia, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Rumunia, a także Bułgaria. W każdym z wymienionych państw poza jednym wyjątkiem dostępne są e-winiety, które stanowią jedyny lub jeden z dwóch sposobów zakupu winiety.
Wyjątkiem jest tylko Szwajcaria, która wciąż korzysta z tradycyjnego systemu, lecz planuje wprowadzenie elektronicznych odpowiedników w najbliższych latach. Jest to także jedyne państwo, w którym dostępna jest jedynie winieta roczna, a dokładniej obowiązująca w trakcie z góry ustalonego okresu. W roku 2022 na przykład jej ważność to okres od 1.12.2021 r. do 31.01.2022. Z tego powodu, jeśli dokonamy zakupu winiety we wrześniu, to nie będzie ona ważna rok, a jedynie do końca stycznia.
W pozostałych państwach najczęściej spotkamy winiety tygodniowe lub 10-dniowe, kolejne to winiety miesięczne, 3-miesięczne, a także roczne. W dowiedzeniu się, jakie dokładnie winiety dostępne są w poszczególnych państwach, można skorzystać ze strony autostrady.com.pl, która zawiera najnowsze informacje dotyczące pobieranych opłat, sieci autostrad w danym kraju, czy też wysokości opłat wymaganych do przejechania poszczególnymi drogami.
Komentarze