"DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ" obchodzony jest 5 maja jako Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zakres tego święta dawno wyszedł już poza granice Europy, może to świadczyć o potrzebie akcentowania GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH na całym świecie, bo też na całym świecie-bez względu na rasę , kolor skóry czy narodowość -problem niepełnosprawności istnieje.
Pomysł został zaczerpnięty z Francji, gdzie „Spotkanie z godnością” obchodzone jest co roku z udziałem przedstawicieli najwyższych władz i popularnych osób. W istotny sposób przyczyniło się to do zmiany postaw społecznych wobec osób z upośledzeniem umysłowym.
Uczestnikami obchodów były osoby niepełnosprawne z terenu całego miasta i powiatu Biała Podlaska, jak również ich rodzice, opiekunowie, placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi, delegacje szkół, przedszkoli oraz władze miasta i powiatu Biała Podlaska.
Organizatorem tego święta przez lata było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Białej Podlaskiej. Obecnie tradycję „ Marszu po Godność” przejęło Bialskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ”.
Pragniemy jako Stowarzyszenie przyczynić się do uznawania osób niepełnosprawnych intelektualnie za osoby zasługujące na szacunek i godne miejsce wśród nas.
Tegoroczny marsz był zorganizowany przy współpracy Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, w którym obchodzono X Dzień Integracji, Profilaktyki i Rekreacji. Szkoła to placówka o ponad 90-letniej tradycji w kształceniu zawodowym, a w 2009 roku była jedyną w mieście, która kształciła młodzież w klasach integracyjnych na poziomie ponadgimnazjalnym. Należy pamiętać, że integracja umożliwia uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych naukę w szkołach masowych razem z pełnosprawnymi rówieśnikami. Daje wszystkim poczucie wiary we własne możliwości, wzbogaca osobowość i uczy tolerancji. W szkole robimy wszystko, aby świat młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej stawał się jeden - taki sam.
Grupa maszerujących wyruszyła z Placu Wolności do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Na przybyłych czekało wiele atrakcji, m.in. występy artystyczne, gry oraz zabawy integracyjne. Nie zabrakło stoisk prezentujących dorobek osób niepełnosprawnych.
Serdecznie dziękujemy gościom i organizatorom za wspólne obchody Święta Niepełnosprawnych, które stały się ważną lekcją tolerancji dla naszych uczniów.
Komentarze