Szkolenie techników kryminalistyki
W dniach 20-21 maja br. w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Siedlcach przy ul. Asłanowicza 2 odbył się cykl szkoleń dla funkcjonariuszy policji z zakresu techniki kryminalistycznej. Uczestniczyli w nim Eksperci Laboratorium Kryminalistcznego KWP z/s w Radomiu oraz wykładowcy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Organizatorem szkolenia była Komenda Miejska Policji w Siedlcach, a w jego przygotowanie i przeprowadzenie czynnie włączyli się funkcjonariusze zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji IPA Region Siedlce.
Nowelizacja przepisów, ciągle zmieniające się sposoby działania przestępców oraz doskonalenie wiedzy zawodowej to główne determinanty, które wpłynęły na zorganizowanie dwudniowego szkolenia dla funkcjonariuszy policji z zakresu techniki kryminalistycznej. Odbyło się ono w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Siedlcach przy ul. Asłanowicza 2, a poprowadzili je Eksperci Laboratorium Kryminalistcznego KWP z/s w Radomiu oraz wykładowcy z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w pięciu wykładach. Jako pierwszy z prelegentów wystąpił asp. Grzegorz Ryłko – biegły Laboratorium Kryminalistycznego KWP z/s w Radomiu – który omówił zagadnienia pozyskiwania informacji o zdarzeniu od osobowych źródeł dowodowych oraz czynności procesowych na miejscu wypadku drogowego. Natomiast algorytm postępowania policjanta w przypadku konieczności powołania biegłego z zakresu badania krwi na zawartość środków działających podobnie do alkoholu w zdarzeniach związanych z ruchem omówiła podinsp. Aldona Policha – zastępca Naczelnika LK KWP z/s w Radomiu. Michał Kwiatkowski – biegły LK KWP z/s w Radomiu przekazał informację na temat generowania sum kontrolnych przy kopiowaniu cyfrowych nośników danych i metodyki ich zabezpieczania jak też przedmiotu i zakresu badań informatycznych prowadzonych przez ww. laboratorium. Kolejnym z prelegentów był kom. Dariusz Farbiś – biegły z LK KWP z/s w Radomiu, który przedstawił metody ujawniania i zabezpieczania technicznego i procesowego śladów osmologicznych i przedmiotów oraz możliwości badawcze w tym zakresie laboratoriów kryminalistycznych. Pobieranie materiału porównawczego do ekspertyzy z zakresu klasycznych badań dokumentów było tematem wystąpienia kom. Piotra Chełstowskiego z LK KWP z/s w Radomiu.
W kolejnym dniu szkolenia uczestnicy wysłuchali wystąpienia podinsp. Marka Bogusz z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, który zapoznał obecnych z tematem – „Oględziny miejsca znalezienia zwłok (rodzaje śladów kryminalistycznych jakie mogą wystąpić). Ślady biologiczne (metody ujawniania, zabezpieczania technicznego i procesowego tych śladów, przedmiotów oraz możliwości badawcze laboratoriów kryminalistycznych). Natomiast podinsp. Jarosław Piotrowski z CSzP w Legionowie, którego wystąpienie zakończyło panel szkoleniowy, przedstawił uczestnikom informację na temat zabezpieczania śladów daktyloskopijnych.
Oprócz licznie przybyłych na szkolenie policjantów z subregionu siedleckiego i ww. prelegentów udział w nim wzięli mł. insp. Piotr Trojanowski - Pełnomocnik Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji ds. techników kryminalistyki wraz z mł. insp. Wojciechem Chmielewskim Naczelnikiem Wydziału Organizacji CLKP oraz podinsp. Iwona Czarnocka zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Siedlcach.
Organizatorami powyższego przedbyli policjanci z Ogniwa Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, a w jego przygotowanie i przeprowadzenie czynnie włączyli się funkcjonariusze zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji IPA Region Siedlce.
Komentarze