W ubiegłym roku, dzięki ofiarności darczyńców, wolontariusze zebrali przez dwa dni Wielkanocnej Zbiórki Żywności ponad 10 ton artykułów spożywczych, które trafiły osób potrzebujących. Banki Żywności są gotowe przyjąć i przekazać znacznie więcej produktów spożywczych.
Przez cały weekend 1500 wolontariuszy Banków Żywności w wybranych sklepach będzie dyżurowało przy specjalnie oznakowanych koszach. Będą informowali o akcji, odbierali żywność, a następnie sortowali ją, ważyli i przygotowywali do dostarczenia do lokalnych organizacji pomocowych. Osoby potrzebujące otrzymają wsparcie jeszcze przed świętami.
Każdy klient będzie mógł przekazać wolontariuszom produkty spożywcze, którymi chce podzielić się z osobami najuboższymi. Produkty rekomendowane to: olej, konserwy mięsne i warzywne, mąka, cukier, olej, bakalie, czy słodycze.
– Każdy sam decyduje, czym chce podzielić się z ubogimi. Niektórzy kupują cale zgrzewki pyszności, inni przekazują np. tylko jedną butelkę oleju i to też jest piękny i bardzo potrzebny gest. Każdy produkt ma znaczenie. Nie trzeba dużych pieniędzy, tylko serca i chęci. Żywność z koszy zbiórkowych w konkretnym mieście trafi do osób potrzebujących z lokalnej społeczności, do naszych sąsiadów, osób i dzieci, których nie stać na zakup jedzenia - podkreśla Roman Jałyński Dyrektor Banku Żywności w Siedlcach
W całej Polsce ponad 1,6 miliona osób, żyjąc w skrajnym ubóstwie, na wszystkie swoje wydatki ma do dyspozycji mniej niż 600 zł miesięcznie. Jeszcze więcej osób mimo stałego zatrudnienia, nie jest w stanie zapewnić sobie jedzenia na co dzień. Podstawowa pomoc żywnościowa pozwala na godne życie i ułatwia potrzebującym powrót do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bank Żywności w Siedlcach pomaga blisko 20 000 potrzebującym współpracując z ponad 100 organizacji lokalnych. Produkty zebrane podczas zbiórki trafią do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.
Wykaz sklepów do zbiórki na terenie miasta Siedlce:
- Biedronka ul. Brzeska 134
- Biedronka ul. Mieszka I 23
- Biedronka ul. Rynkowa 20
- Biedronka ul. Warszawska 89
- Biedronka ul. Wojska Polskiego 25
- Biedronka ul. Kleeberga 6
- Carlos ul. Armii Krajowej 13
- Carlos ul. Sokołowska 124
- Carrefour ul. Monte Cassino 77
- Delikatesy Centrum ul. Partyzantów 5
- Kaufland ul. Sokołowska 113
- Lewiatan LIDER ul. Unitów Podlaskich 10
- Lidl ul. Starowiejska 77
- Lidl ul. Partyzantów 14
- Mila ul. Starowiejska 10
- Market Spożywczy HANKA ul. Garwolińska 80
- PSS SPOŁEM ul. 11 Listopada 36
- PSS SPOŁEM ul. Ceglana
- PSS SPOŁEM ul. Chrobrego 17
- PSS SPOŁEM ul. Mazurska 2
- PSS SPOŁEM ul. Orlicz Dreszera 5
- PSS SPOŁEM ul. Poniatowskiego 12
- PSS SPOŁEM ul. Unitów Podlaskich 15
- Stokrotka ul. 11 Listopada 43d
- Stokrotka ul. Młynarska 26
- Stokrotka ul. Piłsudskiego 74
- Tesco ul. 11 Listopada 49
- Topaz ul. Brzeska 131
- Topaz ul. Janowska 93
- Topaz ul. Kazimierzowska
- Topaz ul. Sokołowska (koło Karo) 157
- Topaz ul. Warszawska 133
- Topaz Express ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 9
***
Idea utworzenia Banku Żywności w Siedlcach narodziła się w 2000 roku. 13 lipca 2001 roku Bank Żywności w Siedlcach został zarejestrowany w Sądzie Gospodarczym w Warszawie. W tym samym roku, z okazji świąt Bożego Narodzenia, zorganizowaliśmy pierwszą zbiórkę żywności na terenie miasta Siedlce. Zebraną żywność przekazaliśmy piętnastu organizacjom które wtedy były zrzeszone w siedleckim Banku Żywności.
Ciężka i wytrwała praca sprawiła, że Bank Żywności w Siedlcach obecnie zrzesza ponad 109 organizacji pod opieką których znajduje się około 19.000 osób. Bank Żywności działa w rejonie powiatów: garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, ostrowskiego, siedleckiego, sokołowskiego oraz węgrowskiego
Tworzy on wraz z 31 innymi Bankami Żywności Federację Polskich Banków Żywności, której misją od 20 lat istnienia, jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności i niedożywieniu w Polsce. Zrzeszone w Federacji 32 Banki Żywności są wyspecjalizowane w pozyskiwaniu, transportowaniu i dystrybucji produktów żywnościowych. Są w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z bardzo krótkim terminem przydatności do spożycia. Organizacja, dzięki codziennym działaniom na masową skalę, jest w stanie docierać z pomocą żywnościową do blisko 2 000 000 najbardziej potrzebujących osób, za pośrednictwem współpracujących 4000 organizacji pozarządowych i instytucji pomocowych.
Komentarze