W ramach projektu pod hasłem „25-lecie Szkoły Podstawowej nr 12 w Siedlcach w hołdzie Niepodległej”, który miał na celu upamiętnienie tych doniosłych wydarzeń, podjęliśmy jako społeczność szkolna, wiele inicjatyw i działań.
W marcu 2018 roku naszą uwagę poświęcaliśmy Dziedzictwu kulturowemu regionu – skupiliśmy się na krzewieniu i propagowaniu obyczajowości i tradycji regionalnych w świadomości naszych wychowanków. Kwiecień był w naszej szkole niewątpliwie Miesiącem Pamięci Narodowej, ale także upłynął pod znakiem działań proekologicznych. Maj to miesiąc uroczystej akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i międzyszkolnego konkursu plastycznego Kocham Cię Polsko. W czerwcu naszym działaniom przyświecało hasło Szkoła naszą małą ojczyzną. Interesującą lekcją historii był rajd rowerowy do Igań w celu uczczenia walk niepodległościowych Polaków w XIX wieku. Podjęliśmy także akcję ukwiecania naszej szkoły. Wrzesień i październik upłynął nam pod hasłami międzyszkolnych konkursów: poezji patriotycznej A to Polska właśnie oraz konkursu muzycznego: Tu wszędzie jest moja Ojczyzna. We wrześniu powstał w naszej szkole piękny mural – osadzony na jednej ze ścian szkolnych korytarzy, upamiętniający 100-lecie Niepodległej. Zostało przygotowane również miejsce pamięci – głaz z tablicą pamiątkową oraz Kapsuła Czasu, do której uczniowie mogli „zdeponować” to, co według nich zasługuje na przetrwanie. Na terenie przyszkolnym posadziliśmy także dęby – odwieczne symbole Polski Wolnej i Niepodległej w 25 lecie naszej szkoły!
Wszystkie te działania zostały zwieńczone uroczystą akademią, poprzedzoną Mszą św., która odbyła się 11 października. Akademia zgromadziła wielu znamienitych gości, władze miasta, władze kuratorium, dowódców jednostek wojskowych, policji i straży pożarnej, przedstawicieli związków zawodowych, dyrektorów siedleckich placówek edukacyjnych, instytucji, radnych, samorządowców i przyjaciół szkoły, rodziców, nauczycieli, pracowników, uczniów i absolwentów.
Pani Hanna Głuchowska – dyrektor SP 12 powitała przybyłych gości i swoją wypowiedzią zainaugurowała szkolne święto. Pani wicedyrektor Grażyna Leydy odczytała listę przybyłych gości oraz list jubileuszowy od Krzysztofa Tchórzewskiego – posła na Sejm RP i Ministra Energii. Otrzymaliśmy także list na 25-lecie istnienia od Wojewody Mazowieckiego – pana Zdzisława Sipiery. Dużo ciepłych słów usłyszeliśmy pod naszym adresem. Pojawiły się łzy wzruszenia i pewna nostalgia, kiedy to była pani dyrektor Elżbieta Zysk – Zychowiecka wspominała początki „Dwunastki”, a dyrektorzy siedleckich szkół i przedstawiciele instytucji miejskich i samorządowych wręczali nam pamiątkowe tablice i symboliczne upominki.
Część artystyczna uroczystości była niezwykła. Przygotowana została z wielką dbałością o szczegóły. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna – od przedszkolaków po ósmoklasistów, a także nauczyciele. Uczniowie byli wspaniale przygotowani, przejęci, niezwykle zdyscyplinowani. Byli pewni, że to co mówią ma głębsze przesłanie.
Mali artyści zabrali nas w podróż po Polsce i polskości – od czasów przyjęcia Chrztu przez Mieszka I w 966 roku, poprzez bitwę pod Grunwaldem, rozbiory, uchwalenie Konstytucji 3 Maja, powstania, wojny, aż po czasy wolności, w których zaznacza swój byt i nasza szkoła – Szkoła Podstawowa nr 12 w Siedlcach. Chór szkolny wykonał wiele patriotycznych pieśni, tak bliskich sercu każdego Polaka – Bogurodzicę, Gaude Mater, które zebrani odsłuchali na stojąco. Nie raz zakręciła się łza w oczach naszych gości, kiedy to aktorzy przypomnieli ciężkie czasy rozbiorów, wojen, powstań, gdy nasi rodacy byli prześladowani, skazani na wieczną tułaczkę, którym nie dane było już nigdy dostrzec bocianiego gniazda na gruszy przy rodzinnym domu, których kości, rozrzucone po świecie, nigdy nie wróciły na łono Matki Polki, którzy usychali z tęsknoty za mową ojczystą i z uśmiechem na ustach i nadzieją w sercu oddawali życie za Ojczyznę. Pokazali, że nasza ziemia pełna jest przelanej krwi synów i nasiąknięta łzami Matek czekających bezustannie na powrót tych, których kochały.
Występ pani Katarzyny Sypuły, nauczycielki muzyki, dopełnił całości – utwór na skrzypce zatytułowany „Fantazja” po prostu zaczarował zebranych, wciągnął w otchłań pięknych dźwięków i cudownej muzyki. Uroczystość zakończyła się odsłonięciem muralu i pamiątkowej tablicy oraz posadzeniem dębów. Po tym zebrani goście udali się na tort jubileuszowy i poczęstunek.