Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest każdego roku 5 maja. Zapoczątkowano go we Francji w latach 90-tych XX wieku, a już kilka lat później ustanowiono również w Polsce. Zasadniczym celem tego dnia jest łamanie barier i stereotypów na temat osób niepełnosprawnych.
Z tej okazji, w zespole pałacowo-parkowym w Milanowie, pod honorowym patronatem J.E. Ks. Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, spotkali się goście ze szczebla samorządu wojewódzkiego, powiatowego, gminnego, księża, dyrektorzy i kierownicy instytucji współpracujących z parczewską placówką, sponsorzy i przyjaciele, a także sami niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie.
Caritas Diecezjalna chciała w ten sposób pokazać - odmienny od panującego w społeczeństwie – stosunek do osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Nie każdy miał okazję do tego, by móc narodzić się w pełni zdrowym. Kiedy patrzy się na te osoby, jak na jednostkę chorobową i w kategoriach zysku, dóbr materialnych, wówczas - niestety - nie widzi się człowieka. Człowiek to nie choroba, nie zespół komórek. Bóg mówi jasno - człowiek to całość – podkreślał w swoim wystąpieniu ks. Paweł Wojdat, zastępca dyrektora Caritas Diecezjalnej.
Podczas wydarzenia zaprezentowały się jednostki pomocowe skupione przy Caritas Diecezji Siedleckiej (przygotowano stoiska informacyjno-promocyjne), odbyła się aukcja prac wykonanych przez niepełnosprawnych podczas zajęć terapeutycznych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Parczewie. Ponadto jego uczestnicy wcielili się w aktorów i wykonali inscenizację opowiadania Bruno Ferrero „Mały, samotny Król”. Zaproszeni goście zabierali głos w sprawie niepełnosprawnych, a Monika Rybaczewska, koordynator Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej przedstawiła programy i akcje organizacji w prezentacji multimedialnej. Odczytano także list okolicznościowy od Marszałka Województwa Lubelskiego.
Komentarze