Spodziewany zwiększony ruch osób i pojazdów związany z przemieszczaniem się w celach spotkań rodzinnych, rekreacyjnych, czy też bezpośredniego uczestnictwa w uroczystościach religijnych przyczynia się do wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, na które mogą mieć wpływ także zmienne o tej porze roku warunki atmosferyczne wymagające zachowania szczególnej ostrożności zarówno przez kierujących, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, często poruszających się nieprawidłową stroną drogi lub poboczem nie używając elementów odblaskowych, bądź nieoświetlonymi rowerami. W związku z powyższym należy spodziewać się:
- wzmożonych kontroli prędkości,
- badań kierowców pod kątem trzeźwości,
- zdecydowanej reakcji policjantów na wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym, będące głównymi przyczynami zdarzeń drogowych, w szczególności wykroczenia popełnione przez kierujących wobec pieszych, a zwłaszcza znajdujących się na przejściu dla pieszych;
- zdecydowanej reakcji na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych.
Patroli ruchu drogowego możemy spodziewać się w wielu miejscach ponieważ często ulegać będzie zmianie miejsca pełnienia służby, z uwzględnieniem miejsc i odcinków niebezpiecznych.
Zbliżający się okres świąteczny wpływa także na wzrost liczby zdarzeń zakłócających porządek publiczny, w tym z nasileniem przestępstw związanych z kradzieżami . W tym czasie, występują szczególnie podatne warunki do dokonywania włamań do mieszkań i placówek handlowych.
Zwiększona zostanie ilość patroli na dworcach kolejowych i autobusowych, a także w rejonach parkingów, placówek handlowych, bazarów i targowisk. Policjanci będą zapobiegać wybrykom chuligańskim związanymi ze spożywaniem alkoholu i środków odurzających oraz opartych na tradycji „Śmigusa-dyngusa”.
Komentarze