Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Siedlce w ramach zadania publicznego „Promocja i ochrona zdrowia”. Ma na celu ułatwienie niesienia skutecznej pomocy medycznej mieszkańcom miasta Siedlce w stanach zagrożenia zdrowia i życia, zwłaszcza osobom starszym, chorym i samotnym, głównie w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze bądź strażacy muszą szybko reagować, a nie ma kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze.
- Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bardzo ważna i każdy dorosły powinien znać chociaż podstawowe zagadnienia z tego tematu. Ważne, aby już od najmłodszych lat nabywać praktycznych umiejętności i nie bać się udzielić pomocy czy wezwać odpowiednie służby w chwilach kryzysowych – mówi Małgorzata Mućka, koordynator CDS Centrum Wolontariatu w Siedlcach.
Jak działa koperta życia? W każdej kopercie zawarty jest formularz na temat stanu zdrowia pacjenta i przyjmowanych leków, który trzeba wypełnić. Miejscem umownym przechowywania jest lodówka, oznaczona naklejką taką, jak na kopercie, co dla osoby udzielającej pomocy będzie sygnałem, że znajdują się w niej ważne informacje mogące uratować życie osoby poszkodowanej.
W ramach kampanii, 8 kwietnia w Zakładzie Ratownictwa Medycznego przy ul. Prusa 12 w Siedlcach odbędzie się także szkolenie z pierwszej pomocy, które przeprowadzą studenci z Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego UPH w Siedlcach pod kierownictwem dr Piotra Leszczyńskiego.
Koperta życia będzie dostępna w następujących punktach na terenie Miasta Siedlce: Urząd Miasta Siedlce; parafie na terenie miasta Siedlce; biuro Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej przy ul. Bpa Świrskiego 57 w Siedlcach (pokój nr 12); noclegownia „Mieszkania wspierane” przy ul. Kleeberga 2 w Siedlcach oraz Centrum Wsparcia Caritas Diecezji Siedleckiej przy ul. Budowlanej 1 w Siedlcach.
Komentarze