Jest to projekt skierowany do 90 osób, który ma na celu podnoszenie kompetencji społecznych tych osób, na rzecz budowania zdrowych relacji w rodzinie, przeciwdziałanie czynnikom kryminogennym, a zwłaszcza agresji i przemocy w rodzinie oraz problemom uzależnień. Rozpoczął się w kwietniu 2017 r. i potrwa do marca 2018 r. 26 kwietnia mjr. Marek Suwiński, dyrektor siedleckiego więzienia podpisał porozumienie z ks. Markiem Bieńkowskim, dyrektorem CDS oparte na wspomnianym projekcie.
Projekt siedleckiej Caritas to pierwsza tak duża inicjatywa wielotorowego współdziałania Caritas ze Służbą Więzienną we wspieraniu osób zagrożonych wykluczeniem z uwagi na izolację w więzieniu.
Zajęcia poprowadzą: doradca zawodowy, psycholog, terapeuta od uzależnień. W organizacji programu wezmą udział również wolontariusze.
W pierwszym kroku dla osadzonych przeprowadzone będą zajęcia w formie: warsztatów z doradcą zawodowym, warsztatów edukacji finansowej, warsztatów dla ojców („Warsztaty Tato.Net” Program Profilaktyczno-Resocjalizacyjny w zakresie integracji rodzin), jak również podstawowa terapia uzależnień, indywidualne konsultacje psychologiczne i prawne, spotkania więziennego zespołu Caritas oraz prowadzenie bloga.
Drugi krok to rodzinne warsztaty wyjazdowe dla zwalnianych z zakładów karnych i aresztów śledczych i ich rodzin, i poradnictwo psychologiczne/psychoterapeutyczne. Podczas dwóch wyjazdów weekendowych (sobota-niedziela) będą m.in. budować zdrowe relacje w rodzinie po okresie rozłąki. Kontynuacją wyjazdu będą spotkania ewaluacyjne w Siedlcach (z możliwością psychoterapii). Dodatkowo zostanie zorganizowany kiermasz prac wykonanych przez więźniów.
Więcej informacji udziela: Elżbieta Szopka, tel. 513-503-880, e-mail: [email protected]
Komentarze