W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach od początku nowego roku szkolnego 2017/2018, powstanie klasa przygotowująca do zawodu przyszłych techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ukończenie kierunku „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” umożliwi absolwentom specjalizację w zakresie montażu i eksploatacji systemów energetyki odnawialnej m.in. energetyki słonecznej, wiatrowej czy biomasowej.
Utworzenie nowego profilu kształcenia związane jest z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z dziedziny odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE). Powstanie kierunku jest doskonałym przykładem współpracy nauki z biznesem i próbą wypełnienia luki kadrowej, jaką obserwujemy obecnie w segmencie elektroenergetyki. Przedsięwzięcie jest realizowane dzięki współpracy z PGE Energia Odnawialna.
- Nasza szkoła zawsze była otwarta na nowoczesne kształcenie prowadzone na najwyższym poziomie. - ocenia Jerzy Kopański, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. - Od lat zajmujemy w tym względzie pierwszą pozycję wśród siedleckich szkół zawodowych oraz czołowe miejsce na Mazowszu. Zawdzięczamy to stałej realizacji potrzeb i oczekiwań lokalnego rynku pracy. - uważa dyr. Kopański. - Cieszy nas ponadto nawiązanie współpracy z tak dużą firmą - PGE Energia Odnawialna, liderem na rynku wytwarzania zielonej energii.
W ramach współpracy PGE Energia Odnawialna doposaży trzy szkolne pracownie OZE w specjalistyczny sprzęt stanowiący podstawę do praktycznego kształcenia w tym zawodzie. Szkolne pracowanie wzbogacą się m.in. o moduł fotowoltaiczny, pompę ciepła, turbinę wiatrową i kocioł opalany biomasą. - To bardzo ważny projekt dla Siedlec, dla naszej młodzieży i lokalnego rynku pracy. – twierdzi prezydent miasta Wojciech Kudelski.
- Obecnie, w ramach sektora energetycznego bardzo dynamicznie rozwija się segment mikroinstalacji OZE. – podsumowuje Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu PGE Energia Odnawialna. - Dostrzegamy możliwości biznesowe w segmencie tzw. energetyki prosumenckiej, czyli indywidualnych producentów i konsumentów energii elektrycznej. Na polskim rynku z powodzeniem działają już firmy produkujące kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła oraz wiele firm instalatorskich i serwisowych. - dodaje wiceprezes Sekściński.
Rekrutacja na nowy kierunek „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej” rozpocznie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w czerwcu i potrwa do sierpnia. Na pierwszy rok zostanie przyjętych 30 osób.
Komentarze