Tradycje świąteczne oraz ciągle zmieniające się zapotrzebowanie i trendy dają doskonałą okazję do tworzenia nowych wyrobów, toteż świat rękodzieła jest ciągle żywy i ewoluuje, przy zachowaniu tradycyjnych metod wykonania. Zmienia się stylistyka, detale, kolorystyka, ale ciągle jest to praca ręczna, z naturalnych materiałów, chociaż twórcy są tak precyzyjni, że niejednokrotnie można ich posądzić o pracę z wykorzystaniem maszyn. Nie mniej każdy wyrób jest inny i to świadczy o jego wyjątkowości. Na Jarmarku swoje dokonania prezentują także twórcy młodego pokolenia, którzy rękodzieło łączą z nowoczesnym wzornictwem.
Tegoroczny Jarmark odbędzie się w głównym budynku Arche na terenie Salonów Meblowych ARCHE oraz części wspólnych parku handlowego. Na dwóch kondygnacjach swoje wyroby zaprezentuje ponad 90 wystawców, którzy zjadą nie tylko z różnych zakątków Polski, ale także z Ukrainy i Białorusi. Nie zabraknie rzeźby ludowej i sakralnej, pisanek ręcznie malowanych, haftu, metaloplastyki, ceramiki, wyrobów z gliny, biżuterii artystycznej, decoupagu, malarstwa na płótnie i szkle, rękodzieła na bazie wosku pszczelego, wyrobów z bibuły i wielu innych.
Święta, to przede wszystkim tradycyjna kuchnia. W trakcie trwania Jarmarku będzie można spróbować potraw regionalnych i świątecznych: serów korycińskich, wędlin, potraw kurpiowskich, miodów, sękaczy i pierników…
Podczas targów będzie można się także czegoś nauczyć. Część wystawców poprowadzi bezpłatne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych z zakresu: rzeźby, ceramiki, haftu, tworzenia witraży, wypalania w drewnie, tkania na krosnach oraz robienia kart i ozdób świątecznych.
Jarmark nie może odbyć się bez Podlaskiego Janka Muzykanta, którym od lat jest samouk Mieczysław Borkowski. Jego piosenki wygrywane na harmonijce i akordeonie, tworzą niepowtarzalny klimat w trakcie Jarmarku Tradycji Wielkanocnych.
Dla zwiedzających stoiska będą czynne:
1 kwietnia - 10:00 - 18:00
2 kwietnia - 10:00 - 16:00
Serdecznie Państwa zapraszamy.
Komentarze