odczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Siedlce dyskutowano nad uchwałami w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego. W miejsce obecnych gimnazjów utworzone zostaną ośmioletnie szkoły podstawowe. W sumie ma być ich 12. Obecnie funkcjonujące zasadnicze szkoły zawodowe zostaną przekształcone w szkoły branżowe I stopnia. Klasy szkół zawodowych i gimnazjalnych ulegną stopniowemu wygaszeniu. Uchwały przyjęto stosunkiem 15 głosów "za", 4 przeciw i 2 wstrzymujących się. Radni opozycji, którzy nie poparli projektu, uzasadniali swój sprzeciw zarówno potrzebą stabilności, jakiej wymaga edukacja, jak też potencjalnym wkraczaniem Rady w kompetencje rodziców i opiekunów dotyczących wyboru szkoły dla swoich dzieci. Radni koalicji, natomiast podkreślali wkład pracy Wydziału Edukacji w przygotowanie projektu sieci szkół do nowej reformy oświaty. Władze miasta i Wydział Edukacji zapewniają, że wprowadzenie zmian w szkolnictwie to dobre rozwiązanie, które wpłynie na poprawę warunków nauki dzieci i młodzieży. Korzyściami mają być tu zmniejszenie zmianowości nauki dla dzieci, zmniejszenie średniej liczby uczniów w klasach oraz skrócenie - w wielu przypadkach - drogi uczniów do szkoły.
Podczas sesji wielokrotnie podkreślano, że magistrat chce, by decyzje o zmianach szkół podejmowali wyłącznie rodzice, by nie dochodziło do konieczności wskazywania uczniom miejsca nauki w nowo tworzonych podstawówkach.
Zarządzeniem Prezydenta Miasta, do 3 kwietnia wydłużony został termin składania wniosków rodziców o przyjęcia uczniów, obecnych 3 i 6 klas podstawowych, do nowych szkół.
Komentarze